Zgodnie z art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) - wersja skonsolidowana (Dz. Urz. C 202 z 07.06.2016, str. 47).
Z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi.
Z interpretacji powyższego artykułu wynika, że zaklasyfikowanie wsparcia z wykorzystaniem zasobów publicznych (finansowych lub rzeczowych), jako pomocy publicznej wymaga łącznego spełnienia poniższych przesłanek:
1) wsparcie udzielane jest ze środków państwowych w dowolnej formie;
2) adresatem wsparcia jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą;
3) wsparcie ma charakter selektywny;
4) przedsiębiorca uzyskuje przysporzenie na warunkach korzystniejszych niż rynkowe;
5) wsparcie grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi UE.
Ocena występowania pomocy publicznej w każdym przypadku dokonywana jest w oparciu o powyższe przesłanki. Niespełnienie którejkolwiek z nich powoduje, że wsparcie przy użyciu zasobów publicznych nie stanowi pomocy publicznej.
Dokumentem pomocnym przy dokonywaniu analizy w powyższym zakresie jest Zawiadomienie Komisji w sprawie pojęcia pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE (Dz. Urz. UE C 262 z 19.7.2016, str. 1), które stanowi podsumowanie praktyki decyzyjnej Komisji Europejskiej oraz orzecznictwa sądów unijnych – jedynych organów, które w sposób wiążący mogą dokonywać wykładni przepisów o pomocy publicznej.
W Gminie Miejskiej Kraków pomoc publiczną realizują w szczególności:
Wydział Spraw Administracyjnych (SA)
Wydział Ewidencji Kierowców i Pojazdów (KM)
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego (KD)
Wydział Kształtowania Środowiska (WS)
Wydział Egzekucji Administracyjnej i Windykacji (EW)
Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu (GK)
Wydział Ds. Jakości Powietrza (JP)
Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK)
Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
Zarząd Infrastruktury Sportowej (ZIS)
Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM)
Zobacz też informacje na stronie: