Krakowski Program Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta przyjęty UCHWAŁA NR LXII/1347/17 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 11 stycznia 2017 r. w sprawie przyjęcia Krakowskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Miasta 2016 -2020.
Program gospodarczego wspierania przedsiębiorczości w zakresie branż chronionych i zanikających -
Urząd Miasta Krakowa, Wydział ds Przedsiębiorczości i Innowacji zaprasza na stronę: www.dlabiznesu.krakow.pl, stworzoną by służyć pomocą małym i średnim przedsiębiorstwom. Znajdą na niej Państwo:
Na stronie dlabiznesu.krakow.pl znajduje się także specjalny dział poświęcony wsparciu udzielanemu przedsiębiorcom przez Miasto: Miejskie Wsparcie
Punkt Obsługi Przedsiębiorcy w Wydziale ds. Przedsiębiorczości i Innowacji zaprasza wszystkich przedsiębiorców oraz przedsiębiorczynie i osoby przedsiębiorcze do nowej lokalizacji w Krakowie przy UL. ZABŁOCIE 22, od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30.
Nowa siedziba Punktu Obsługi Przedsiębiorcy, która mieści się w jednym z budynków KLASTRA INNOWACJI SPOŁECZNO-GOSPODARCZYCH ZABŁOCIE 20.22 to miejsce komfortowe i nowoczesne, w którym załatwisz większość spraw związanych z zakładaniem oraz prowadzeniem własnej firmy.
W POP zorganizowanych jest kilka stanowisk oferujących wyspecjalizowane usługi:
Wskazówki dojazdu:
Tramwajem nr: 9, 20, 49, 50 PRZYSTANEK ZABŁOCIE lub KLIMECKIEGO
Autem: GPS 50.0502, 19.9667, wjazd od ul. Dekerta lub ul. Portowej. Proszę zadzwonić na numer umieszczony na szlabanie aby go otworzyć.
Kontakt do Punktu Obsługi Przedsiębiorcy:
12 616 56 00 [PL]
12 616 56 07 [UA/EN/RU]
Realizacja zadań publicznych Gminy Miejskiej Kraków w obszarze wspierania przedsiębiorczości z pominięciem otwartego konkursu ofert
W roku 2023 nie ogłoszono konkursu.
Rozstrzygnięty został konkurs Mój Pierwszy Biznes 2022, organizowany wspólnie przez Urząd Miasta Krakowa i Izbę Przemysłowo Handlową w Krakowie.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności gospodarczej oraz kształtowanie postaw biznesowych.
Konkurs polega na opracowaniu BIZNESPLANU prezentującego przedsięwzięcie gospodarcze. W Konkursie mogą brać również udział biznesplany przygotowane zespołowo!
Dla zwycięzców konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody finansowe ufundowane przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie, Gminę Miejską Kraków, ABSL, Polską Fundację Przedsiębiorczości oraz innych sponsorów pozyskanych przez organizatora.
W tym roku nagrodzono projekty w następujących kategoriach:
Zwycięzcom gratulujemy!
Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020,
Oś priorytetowa 3: Przedsiębiorcza Małopolska,
Działanie 3.3 Umiędzynarodowienie małopolskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1 Promocja gospodarcza małopolski.
Wartość projektu: 1 953 308,50 PLN
Wartość dofinansowania: 1 660 312,23 PLN
Jednostka Realizująca: Wydział Rozwoju Miasta
Okres realizacji: 16 maja 2016 - 31 grudnia 2018
Opis projektu:
Celem projekt było kreowanie wizerunku gospodarczego Krakowa, Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego oraz Województwa Małopolskiego jako regionu atrakcyjnego do inwestycji i prowadzenia działalności gospodarczej oraz regionu nowoczesnych rozwiązań w gospodarce, opartych na współpracy biznesu, samorządu i nauki. Projekt przyczynił się do zwiększenia potencjału MŚP regionu poprzez kreowanie sieci współpracy z partnerami ukraińskimi, stworzenie warunków dla ich ekspansji na rynek ukraiński oraz poprzez kreowanie sieci współpracy lokalnych środowisk naukowych, biznesowych i startupowych i promowanie ich jako mocnego wsparcia dla marki Krakowa i Małopolski.
W ramach projektu zaplanowany został również udział Miasta Kraków w trzech edycjach międzynarodowych Targów Nieruchomości Inwestycyjnych EXPO REAL w Monachium. Formuła targów nastawiona jest na przekaz informacji dotyczących potencjału i gospodarczych możliwości miasta, dotarcie do jak największej liczby inwestorów z ofertą inwestycyjną oraz kreowanie w środowisku biznesowym mocnej, stabilnej i konkurencyjnej marki Krakowa jako miasta atrakcyjnego inwestycyjnie.
Projekt przyczynił się do:
• tworzenia sieci współpracy pomiędzy małopolskimi przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu, pracownikami naukowymi i studentami zainteresowanymi komercjalizacją wyników ich badań a ich odpowiednikami na Ukrainie,
• stworzenia warunków, dzięki którym Kraków i Małopolska nie staną się jedynie przystankiem dla ukraińskich przedsiębiorców i startupów na drodze na zachód, ale trwale zwiąże ich z Krakowem i Małopolską,
• wzmocnienia wizerunku gospodarczego regionu, wzrostu liczby przedsiębiorstw sprawnie działających na terenie Krakowa i Małopolski, poszerzenia rynków zbytu dla MŚP (poprzez ekspansję na rynek ukraiński).
Więcej informacji na temat projektu
Projekt został zakończony.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
CERIecon Playpark był realizowany w ramach: projektu CERIecon – „CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network”, realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Europa Środkowa (Central Europe). Gmina Miejska Kraków jest jednym z 14 partnerów projektu.
Program opierał się na działaniach szkoleniowych dla co najmniej startupów - na kraj, w trzech sezonach, z których każdy trwał sześć miesięcy. Każdy sezon kończył się wielkim międzynarodowym finałem, podczas którego krakowskie startupy mogą rywalizować ze startupami z innych części Europy. Pierwszy finał, który odbył się w lutym 2018 roku w Stuttgarcie wygrał krakowski startup przygotowywany przez naszych ekspertów!
Playpark adresowany jest do start-upów oraz osób bądź stowarzyszeń, które chciałyby przekuć swój pomysł, projekt, prototyp, działanie itp. w ofertę biznesową, ale brakuje im doświadczenia bądź wiedzy w tym zakresie. Jeśli masz pomysł na taka innowację także możesz skorzystać z naszej oferty. Nasi eksperci pomogą Ci w jej dopracowaniu i skomercjalizowaniu. Szukamy nie tylko ofert biznesowych, ale także innowacji społecznych! Powstający w krakowskim Playparku startup innowacji społecznych dotarł podczas spotkania w Stuttgarcie do półfinału i zebrał wysokie oceny jury.
Koncepcja CERIecon Playpark ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do generowania pomysłów, rozwoju, doskonalenia i przekształcania pomysłów w przedsiębiorców i młodych firmach w konkurencyjne i kompetentne organizacje gotowe na rynki i konkurentów.
CERIecon Playpark udostępnia uczestnikom projektu przestrzeń (pomieszczenia) dla rozwoju pomysłów i zakładania przedsiębiorstw.
Projekt został zakończony. Okres jego trwałości wynosi 5 lat.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Celem Porozumienia jest stworzenie platformy współdziałania Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami zrzeszającymi i reprezentującymi przedsiębiorców krakowskich, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji małych i średnich przedsiębiorstw. Istotną rolę Porozumienia jest także stworzenie możliwości wymiany informacji i doświadczeń dla poszczególnych instytucji na szerokim forum. Rola Miasta ogranicza się do wykonywania zadań administracyjnych, tzn. zapewnienia pomieszczenia na spotkania Porozumienia, obsługi korespondencyjnej oraz protokołów (oraz w niektórych przypadkach zaproponowaniu tematyki spotkań).