Dokument archiwalny
Kraków świętuje!

Obchody Święta Miasta związane są rocznicą otrzymania przez Kraków przywileju lokacyjnego.

W 1257 r., na podstawie przywileju, wytyczono Rynek Główny i przyległe do niego ulice, określono prawa i obowiązki miasta, zasady handlu i rzemiosła. To dzięki lokacji Kraków zaczął się intensywniej rozwijać gospodarczo, a jego znaczenie polityczne wzrosło. W tym roku Kraków obchodzi 757 „urodziny”.

Uroczystości rozpoczęły się we czwartek (5 czerwca) mszą świętą w intencji Krakowa i jego mieszkańców, odprawioną w Bazylice oo. Franciszkanów oraz uroczystą Sesją Rady Miasta Krakowa, podczas której ks. infułat Jerzy Bryła odebrał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta.

Dzisiaj (6 czerwca) o godz. 11:00 rozpocznie się Parada Szkolnych Patronów, która przemaszeruje z ul. Bernardyńskiej, przez ul. Grodzką na Rynek Główny. Organizatorami Parady są: Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, MDK „Dom Harcerza" przy ul. Reymonta, MDK „Dom Harcerza" im. Aleksandra Kamińskiego; MDK im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego; MDK im. Janusza Korczaka; Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego oraz Urząd Miasta Krakowa. Dodatkowe informacje związane z paradą można znaleźć na stronie: www.patriotycznykrakow.pl.

O godz. 14:00 ponownie zapraszamy na Rynek Główny, na występ laureatów Festiwalu „Tęczowe piosenki", o godz. 17:00 na występ Chóru Song and Spelkorlaget, a o godz. 17:30 na koncert „Magia Musicalu" w wykonaniu Edyty Krzemień i Janusza Krucińskiego.

Także dzisiaj (6 czerwca) rozpocznie się Grolsch ArtBoom Festival, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. To największe tego typu wydarzenie, prezentujące w Krakowie sztukęw przestrzeni publicznej – festiwalowe projekty łączą sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznymi. Festiwal potrwa do 22 czerwca i w tym roku zawita do Nowej Huty. Więcej informacji na stronie: www.artboomfestival.pl

Jutro (7 czerwca), o godz. 12:00 na Rynku Głównym rozpocznie się pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu sekcji spadochronowej Wojskowego Klubu Sportowego „WAWEL", a 10 minut później rozpocznie się Intronizacja Króla Kurkowego. O godz. 13:00 wystąpi Balet Dworski Cracovia Danza.

Za tydzień, 15 czerwca (niedziela) odbędzie się natomiast kolejna edycja Dnia Otwartego Magistratu (pl. Wszystkich Świętych 3-4) – rozpoczęcie o godz. 10:45. W programie wydarzenia znalazło się m.in. podsumowanie projektu Uczeń-Obywatel; wystawy: „Kraków na fest", „Wola Duchacka – 650 lat", wystawa powojennych plakatów prezentujących „Dni Krakowa", wystawa „Szlak Orlich Gniazd w barwach jurajskich nocy"; prezentacja krakowskich targowisk uczestniczących w projekcie „CENTAL MARKETS"; prezentacje Dzielnic; prezentacja dorobku Związku Gmin Jurajskich, a także projekcja multimedialna historycznych fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa dokumentujących obchody Dni Krakowa.

W ramach Dnia Otwartego Magistratu będzie też można zajrzeć do gabinetów Prezydenta Miasta Krakowa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, a także zwiedzić Magistrat z przewodnikiem (o godz. 11:00, 13:00 i 16:00). W godz. 11:00-17:00 na dziedzińcu UMK będą organizowane warsztaty plastyczne dla dzieci „Miasto przyszłości – miasto marzeń", a w godz. 10:30-18:00 na scenie przed Magistratem będą występować zespoły muzyczne i taneczne z krakowskich domów kultury.

Do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Święta Miasta i Dnia Otwartego Magistratu zapraszają Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.


 

Osoba odpowiedzialna:
MARCIN KANDEFER - DYREKTOR WYDZIAŁU
Osoba publikująca:
MARTA SERAFIN
Data wytworzenia:
2014-06-06
Data publikacji:
2014-06-06
Data aktualizacji:
2014-06-06
 

Dziennik zmian komunikatu:


2014-06-16 00:00:02
MARTA SERAFIN
 Przeniesiono do archiwum
2014-06-06 11:08:40
MARTA SERAFIN
 Publikacja