|
|
|||||||
Fragment z uzasadnienia do projektu uchwały Rady Miasta Krakowa o zmianie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu: Uchwałą Nr XXXVI/615/16 z dnia 3 lutego 2016 r. Rada Miasta Krakowa zobowiązała Prezydenta Miasta Krakowa do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Wróblowice II". Następnie, Rada Miasta Krakowa w dniu 12 października 2022 r. przegłosowała 2 wnioski formalne o odesłanie projektu uchwały do Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w celu: "wypracowania podziału planu zgodnie z wolą mieszkańców" oraz "sprawdzenia możliwości podziału planu". W dniu 21 listopada 2022 r. Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa przegłosowała Wniosek Nr 8/2022, w którym zwraca się do Prezydenta Miasta Krakowa o dokonanie podziału miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Wróblowice II" na dwie części w taki sposób, by jedna z nich zawierała tereny, działki stanowiące przyrosty terenów budowlanych w porównaniu do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Wróblowice". Po przeprowadzonej analizie, Prezydent Miasta Krakowa proponuje, aby w ramach tej części znalazły się również obszary, dla których zasadne jest wprowadzenie ustaleniami planu ograniczeń w zabudowie wynikających ze stwierdzonych osuwisk i ich stref buforowych, a także teren Klubu Sportowego "Wróblowianka", w którym planowane jest umożliwienie realizacji usług celu publicznego.
Fragment z uzasadnienia przystąpienia do sporządzenia planu: Plan miejscowy obszaru "Wróblowice II" obejmuje obszar, który niemal w całości znajduje się w zasięgu strefy „C” ochrony uzdrowiska Swoszowice. Szczegółowe zasady zagospodarowania poszczególnych stref ochronnych określa ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwoli stabilizować zasady zagospodarowania przestrzennego w całym obszarze oraz koordynować zagospodarowanie w sposób umożliwiający prawidłową działalność lecznictwa uzdrowiskowego. Plan miejscowy ustali zasady zagospodarowania przestrzennego w całym obszarze, poprzez kompleksowe rozwiązania obejmujące kompozycję funkcjonalno-przestrzenną, uwzględniającą: relacje z terenami otaczającymi, prawidłową obsługę komunikacyjną wewnątrz obszaru oraz powiązania z układem komunikacyjnym miasta i systemowe rozwiązania w zakresie infrastruktury technicznej. Przyszły plan miejscowy uwzględni również "Mapy dokumentacyjne osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10000, Miasta Kraków Dzielnice I-VII oraz X-XI", gdyż obecnie obowiązujący dokument z uwagi, iż został uchwalony przed listopadem 2011 r., nie uwzględniał wszystkich faktycznie występujących zagrożeń związanych z występowaniem osuwisk i ruchów masowych ziemi.
Wnioski do planu zostały rozpatrzone przez Prezydenta Miasta Krakowa zgodnie z art. 17 pkt 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Uwagi do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu zostały rozpatrzone przez Prezydenta Miasta Krakowa w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania zgodnie z art. 17 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rozpatrzenia wniosków i uwag złożonych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego następują w formie Zarządzeń Prezydenta Miasta Krakowa, które są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
Powrót do listy planów sporządzanych