Otwarte dane (ang: Open data) to bezwnioskowy sposób udostępniania informacji sektora publicznego w sposób umożliwiający odbiorcy danych swobodne maszynowe (elektroniczne) ich przetwarzanie.
Zasady związane z udostępnianiem oraz ponownym wykorzystywaniem otwartych danych reguluje ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
Dostęp do otwartych danych jest warunkiem koniecznym dla realizacji idei Smart City. Miasto chce udostępniać dane w celu tworzenia nowych usług, które będą zaspokajać potrzeby mieszkańców. Twórcami usług dla lokalnych społeczności będą nie tylko podmioty samorządowe, lecz również niezależne podmioty komercyjne i niekomercyjne, które skorzystają z danych miejskich na jasnych zasadach. Otwarty dostęp do danych publicznych to również zwiększony poziom transparentności działań administracji samorządowej i zachęta do większej partycypacji mieszkańców w zarządzaniu przestrzenią publiczną a także pogłębienie współpracy w ramach otwartego społeczeństwa obywatelskiego.
Rada Miasta Krakowa w uchwale nr CXXI/1976/14 z dnia 5 listopada 2014 r. w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie prowadzenia polityki otwartych danych miejskich wyraziła wolę prowadzenia polityki otwartych danych miejskich.
Otwarcie dostępu do danych nastąpi w wyniku przygotowania odpowiedniego środowiska dostępu do danych. Odpowiedzialne udostępnianie danych publicznych wymaga przygotowania sytemu, który zapewni przede wszystkim: jedną bazę informacji o udostępnianych zbiorach otwartych danych miejskich, dużą dostępność otwartych danych, zrozumiałe opisy zbiorów danych i ich zawartości a także ich stałą aktualizację danych i metadanych zbiorów. Pracujemy nad przygotowaniem takiego środowiska.
Już teraz Kraków udostępnia dane otwarte. Wiele danych przestrzennych i usług WMS jest udostępniane przez Miejski System Informacji Przestrzennej.