Złożenie wniosku w ramach inicjatywy lokalnej DK-1
URZĄD MIASTA KRAKOWA
Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego
Krótki opis usługi
Jeżeli chcesz złożyć wniosek o realizację inicjatywy lokalnej:
Wypełnij formularz wniosku o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej,
Przygotuj pozostałe wymagane dokumenty (szczegóły w sekcji „Wymagane dokumenty”),
Udaj się do Urzędu Miasta Krakowa (szczegóły w sekcji „Miejsce przyjmowania dokumentów”). Istnieje również możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną (szczegóły w sekcji „Dostępność usługi elektronicznej”).
Na koniec otrzymasz informację o sposobie załatwienia wniosku (szczegóły w sekcji „Sposób realizacji usługi”, „Informacje dodatkowe”).
Kogo dotyczy usługa
Usługa dotyczy mieszkańców Miasta oraz mieszkańców Miasta działających za pośrednictwem organizacji pozarządowych.
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy, bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2023 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę, w zakresie:
Działalości wspomagającej rozwój wspólnot lokalnych, obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę, remont dróg, budynków oraz obiektów architektury, stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego,
Działalności charytatywnej,
Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
Działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego,
Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
Promocji i organizacji wolontariatu,
Edukacji, oświaty, wychowania,
Działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki,
Ochrony przyrody, w tym zieleni miejskiej,
Porządku i bezpieczeństwa publicznego,
Rewitalizacji.
Kryteria dla realizacji usług
Mieć ukończone 18 lat,
Posiadać status mieszkańca Miasta.
Wymagane dokumenty
Formularz wniosku o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej,
Lista osób popierających inicjatywę lokalną,
Zgoda na pośrednictwo w kontaktach i współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i miejskimi jednostkami organizacyjnymi w związku z inicjatywą lokalną,
Deklaracja potwierdzająca zaangażowanie mieszkańców w realizację inicjatywy lokalnej,
Zgoda dysponenta na wykorzystanie terenu do celów realizacji inicjatywy lokalnej,
Wzór sprawozdania z wykonania zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
Miejsce przyjmowania dokumentów
Poprzez Platformę ePUAP za pomocą pisma ogólnego, opatrując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Za pomocą operatora pocztowego na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego, Referat ds. Partycypacji i Dialogu, al. Powstania Warszawskiego 10, 31-541 Kraków.
W siedzibie Wydziału Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego, al. Powstania Warszawskiego 10, 31-541 Kraków.
Możesz złożyć dokumenty poprzez Platformę ePUAP za pomocą pisma ogólnego, opatrując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Dopuszczalna forma podpisu elektronicznego
Podpis zaufany
Podpis kwalifikowany
Podpis osobisty
Sposób realizacji usługi
Wnioski wpływające do Prezydenta za pośrednictwem Wydziału rozpatrywane są pod względem formalnym.
Wniosek jest odrzucony z przyczyn formalnych w przypadku m.in:
gdy proponowany przez wnioskodawców termin realizacji inicjatywy lokalnej zaplanowany jest na mniej niż 8 tygodni od terminu złożenia wniosku,
złożenia za pośrednictwem spółdzielni socjalnych,
braku dołączonej do wniosku zgody dysponenta terenu objętego propozycją inicjatywy lokalnej na wykorzystanie terenu do celów jej realizacji,
gdy wniosek nie posiada dołączonej imiennej listy poparcia mieszkańców Gminy,
gdy nie wyszczególniono kosztów po stronie Gminy i wkładu pracy społecznej,
braku dołączonej do wniosku deklaracji potwierdzającej zaangażowanie mieszkańców w realizację inicjatywy.
Po dokonaniu oceny formalnej gdzie wniosek nie spełnia warunków formalnych wnioskodawca otrzymuje pismo w sprawie odrzucenia wniosku.
Wniosek spełniający kryteria poprawności formalnej, przekazywany jest przez Wydział do właściwej ze względu na tematykę i kompetencje dla rodzaju inicjatywy lokalnej Komórki organizacyjnej lub Miejskiej jednostki organizacyjnej, która odpowiadać będzie za ocenę merytoryczną oraz realizację inicjatywy lokalnej.
Kopia wniosku, po dokonanej ocenie formalnej, przesyłana jest przez Wydział do Komisji Rady Miasta Krakowa właściwą ds. dialogu obywatelskiego z mieszkańcami celem zaopiniowania.
Przystępując do weryfikacji merytorycznej wniosku, kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną ustala z Wydziałem wysokość środków finansowych dostępnych w planie finansowym Wydziału, przeznaczonych na realizację inicjatywy lokalnej, na dzień oceny wniosku.
Do weryfikacji oraz oceny merytorycznej wniosku kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną wyznacza zespół.
Zespół składa się z minimum 3 pracowników Komórki organizacyjnej lub Miejskiej jednostki organizacyjnej.
Po dokonaniu oceny, kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną przekazuje do Wydziału formularz oceny wniosku wraz z kopią oceny merytorycznej członków zespołu.
W przypadku oceny pozytywnej wniosku Prezydent, w zależności od liczby przyznanych inicjatywie punktów oraz wysokości środków zabezpieczonych w planie finansowym Wydziału dostępnych na realizację inicjatyw lokalnych, dokonuje ostatecznego wyboru złożonych wniosków biorąc pod uwagę kryterium celowości i efektywności, kieruje wniosek do realizacji.
Wniosek, który otrzymał poniżej 60 punktów nie może być realizowany.
W przypadku nieskierowania wniosku do realizacji, kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną niezwłocznie informuje o tym wnioskodawców, przekazując jednocześnie uzasadnienie przyczyn odrzucenia wniosku.
Po skierowaniu przez Prezydenta wniosku do realizacji, kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną niezwłocznie informuje o tym wnioskodawców oraz przystępuje do uzgodnienia z wnioskodawcami szczegółowego kosztorysu oraz harmonogramu realizacji inicjatywy, stanowiącymi wraz z urealnionym wnioskiem załączniki do umowy.
Niezwłocznie po dokonaniu uzgodnień, procedowana jest umowa o realizację inicjatywy lokalnej, którą zawiera wnioskodawca reprezentujący grupę inicjatywną z kierującym Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną.
Przystępując do realizacji inicjatywy lokalnej kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną niezwłocznie informuje Wydział o wysokości środków potrzebnych na realizację inicjatywy, sporządzając równocześnie wniosek budżetowy dotyczący zwiększenia planu finansowego Komórki organizacyjnej lub Miejskiej jednostki organizacyjnej.
Po wykonaniu inicjatywy lokalnej kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną sporządza we współpracy z wnioskodawcą, w terminie do 30 dni, sprawozdanie z wykonania inicjatywy lokalnej.
Kierujący Komórką organizacyjną lub Miejską jednostką organizacyjną przesyła kopię sprawozdania niezwłocznie po jego sporządzeniu do wiadomości Wydziału.
Sprawozdanie z realizacji inicjatywy lokalnej publikowane jest przez Wydział w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w Miejskiej platformie informacyjnej.
Informacje dodatkowe
Inicjatywa lokalna to forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. To narzędzie partycypacji, za pośrednictwem którego mieszkańcy mogą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Wnioskodawca określa swój wkład pracy społecznej, wkład finansowy oraz rzeczowy. W ramach inicjatywy lokalnej urząd nie może przekazać wnioskodawcom środków na realizację a jedynie wspomóc działania Wnioskodawców działając za pośrednictwem Wydziałów, Komórek organizacyjnych ub Miejskich jednostek organizacyjnych, które mogą zapewnić rzeczy niezbędne do wykonania inicjatywy lokalnej. Wnioskodawcy nie mogą czerpać zysków z realizacji inicjatywy.
Wniosek jest oceniany na podstawie kryteriów oceny m.in:
Opisu potencjału,
Dostępności inicjatywy,
Liczby podpisów,
Efektów i korzyści wynikających z realizacji inicjatywy,
Integracji społeczności lokalnej,
Realizacji edukacji obywatelskiej,
Zapewnienia dostępności,
Opinii właściwej ze względu tematykę dialogu z mieszkańcami Komisji Rady Miasta Krakowa,
Wniosek o realizację inicjatywy lokalnej musi być złożony na minimum 8 tygodni przed planowaną datą jej realizacji,
Wnioskodawca uzyskuje informacje o sposobie załatwienia wniosku na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dział VIII).
Termin załatwienia
Informacja o sposobie załatwienia wniosku zostanie wydana do miesiąca od dnia złożenia wniosku, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych, do dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.
Odpowiedzialna komórka organizacyjna
Nazwa podmiotu
Struktura podrzędna
Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego
Wnioskodawcy niezadowolonemu ze sposobu załatwienia wniosku przysługuje prawo wniesienia skargi na ogólnych zasadach – art. 246 Kodeksu Postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
Podstawa prawna
art. 5 ust. 2 pkt 6 oraz rozdział 2 A, art. 19 b – 19 h ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 571),
art. 246-247 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z poźn.zm),
§ 9 Uchwały Nr LXXXI/1969/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 30 sierpnia 2017 r. w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej,
§ 15 ust. 1 zarządzenia Nr 985/2020 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 24.04.2020 r w sprawie określenia szczegółowego trybu rozpatrywania i realizacji wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej w związku z zarządzeniem Nr 1627/2020 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 13.07.2020 r. zmieniające zarządzenie Nr 985/2020 w sprawie określenia szczegółowego trybu rozpatrywania i realizacji wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
Obowiązek informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu rozpatrzenia wniosku o realizację inicjatywy lokalnej.
Informujemy, że:
Masz prawo do żądania od administratora dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania i ograniczenia przetwarzania.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy, dla potrzeb której Twoje dane zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez co najmniej 25 lat, po czym zostaną przekazane do Archiwum Narodowego w Krakowie.
Masz prawo do wniesienia skargi w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych stanowi uchwała nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowegow dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Podanie danych osobowych jest wymogiem wynikającym z ww. uchwały i ma charakter obowiązkowy.
Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości zgłoszenia wniosku o przeprowadzenie konsultacji społecznych.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
adres – e-mail: iod@um.krakow.pl
adres pocztowy: Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków