Dokument archiwalny
Rodzinny Piknik Ekologiczny DBAM O ZIELEŃ I CZYSTE POWIETRZE

RODZINNY PIKNIK EKOLOGICZNY POD HASŁEM „DBAM O ZIELEŃ I CZYSTE POWIETRZE” 20 MAJA 2017 PARK IM. DR. JORDANA

 

Rodzinny Piknik Ekologiczny to niepowtarzalna szansa na bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami naszego miasta, by przekazać im cenną dawkę wiedzy z zakresu ekologii. Opowiemy o tym, jak chronić zieleń, wymienić ogrzewanie na ekologiczne oraz prawidłowo sortować odpady i dlaczego nasze działania są tak cenne dla naszego otoczenia. Spotkanie będzie dobrą okazją, by zwiększyć "naszą ekologiczną świadomość".

Zaplanowane na sobotę atrakcje skierowane będą szczególnie do rodzin z dziećmi. Najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli uczyć się poprzez zabawę, a ich opiekunowie będą mieli szansę na odwiedzenie stoisk współorganizatorów pikniku, na których zasięgną wszelkich informacji m.in. z zakresu wymiany ogrzewania na proekologiczne oraz obowiązujących przepisów z zakresu wycinki drzew. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się jak złożyć wniosek o wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne, jak otrzymać dofinansowanie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, a także w jaki sposób ubiegać się o pomoc na dofinansowanie zwiększonych kosztów grzewczych lokalu związanych z trwałą zmianą systemu ogrzewania. Przypominamy, że złożenie wniosku o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne jeszcze w tym roku gwarantuje otrzymanie do 80% dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w następnych latach dofinansowanie będzie malało (w 2018 do 60% kosztów kwalifikowanych).

Jednocześnie zarówno mali, jak i duzi będą mogli liczyć na świetną zabawę na powietrzu oraz aktywnie spędzony czas w rodzinnym gronie. W programie między innymi występy dzieci i młodzieży z krakowskich domów kultury, GRA MIEJSKA „Gram w Zielone Miasto” dla rodzin (z nagrodami); gry, zabawy i konkursy dla dzieci; konkurs biegów na czas dla dzieci (z nagrodami); wykłady „Flora i fauna Krakowa”, warsztaty jak gospodarować odpadami, warsztaty dla rodziców i dzieci „Pora na pomidora czyli jadalne zielone balkony”, w trakcie których dzieci i dorośli będą poznawać podstawowe zasady zakładania ogrodu na balkonie i sadzić roślinki w ozdabianych własnoręcznie doniczkach. Współorganizatorzy zaprezentują rośliny pyłochłonne w szczególności, te które doskonale nadają się do hodowania w mieszkaniach. Zostanie zwrócona szczególna uwaga na wpływ jakości powietrza na zdrowie i samopoczucie. Dowiemy się o smogu typu londyńskiego i o smogu fotochemicznym. Będziemy mogli lepiej zrozumieć a może też docenić, jak doskonałymi i cennymi tworami są drzewa transportujące wodę i sole mineralne z gleby do najdalej wysuniętych gałęzi.

 

Program Pikniku Rodzinnego “Dbam o Zieleń i Czyste Powietrze”:

 

• godz. 11.00: rozpoczęcie pikniku

• godz. 11.00 – 17.00: promocja działań ekologicznych podejmowanych przez Wydział Kształtowania Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania SA,
  Zarządu   Zieleni Miejskiej, Fundacji Otwarty Plan, Krakowskiego Alarmu Smogowego

• godz. 11.00-17.00 występy dzieci i młodzieży z krakowskich klubów i ośrodków kultury

• godz. 11.00-14.00 Gra Miejska „Gram w Zielone Miasto”

• godz. 13.00 – 14.00: wydarzenia związane z odbywającym się 3. Ekobiegiem „Spalam kalorie – nie odpady”: zakończenie Biegu dla Dorosłych, rozpoczęcie i zakończenie Biegów dla Dzieci, rozdanie nagród, dekoracja zwycięzców; więcej na 
  www.ekobieg.pl

• godz. 17.00: zakończenie imprezy


 

Osoba odpowiedzialna:
EWA OLSZOWSKA-DEJ - DYREKTOR WYDZIAŁU
Osoba publikująca:
JOLANTA ZAJĄC
Data wytworzenia:
2017-05-18
Data publikacji:
2017-05-18
Data aktualizacji:
2017-05-18