Dokument archiwalny
Kończy się nabór szkół do rowerowego projektu STARS

Kończy się nabór szkół do rowerowego projektu STARS.

Jeszcze tylko do 31 maja szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie STARS, który od 2013 roku realizowany jest przez Gminę Miejską Kraków w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy. Inicjatywa promuje komunikację rowerową wśród uczniów i nauczycieli.

Realizacją projektu zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Od początku w projekcie wzięły udział w sumie 32 krakowskie szkoły, aktualnie uczestniczą w nim 24 placówki. Generalnym założeniem przedsięwzięcia jest promowanie dojazdów do szkoły rowerem, zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców i nauczycieli.

– Podróże odbywane w celu odwożenia dzieci do szkoły stanowią znaczną część podróży wykonywanych przez członków gospodarstw domowych. Skutkiem tego jest zatłoczenie komunikacyjne i wzmożona emisja szkodliwych substancji, zwłaszcza w godzinach szczytu. Podróż do szkoły jest najczęściej krótka i nie przekracza 5 km. Taki dystans można swobodnie pokonać rowerem – przekonuje organizator.

W roku szkolnym 2016/2017, tak jak poprzednio, na szkoły czeka wiele rowerowych (i nie tylko) atrakcji: zajęcia edukacyjne, nagrody rowerowe, materiały plastyczne, masowe przejazdy i warsztaty. W wielu szkołach pojawiły się nowiutkie stojaki rowerowe. Wszystkie szkoły STARS otrzymują pomoc ze strony doświadczonych rowerzystów. Warto się więc zgłosić – liczba miejsc jest ograniczona. Wystarczy wypełnić i wysłać ankietę. Dla wszystkich chętnych w czerwcu zostanie zorganizowane spotkanie informacyjne.

Szczegóły naboru można znaleźć pod linkiem: portaledukacyjny.krakow.pl

Aktualnie 17 szkół podstawowych organizuje działania rowerowe, dążąc do uzyskania akredytacji na brązowym, srebrnym lub złotym poziomie. Szkoły organizują wycieczki, zajęcia edukacyjne i konkursy (np. konkurs „Odjazdowy dzieciak” w Szkole Podstawowej nr 151). Pojawiają się też nowe pomysły. W szkole nr 126 na osiedlu Tysiąclecia w Nowej Hucie uczniowie i nauczyciele zorganizowali śniadanie rowerowe, a szkoła nr 65 z ul. Golikówka gościła grupę rowerzystów prezentujących pokaz akrobatyki rowerowej. Coraz więcej szkół korzysta również z wizyt serwisanta rowerowego. Również 7 krakowskich szkół ponadpodstawowych realizuje swoje działania w projekcie. 23 maja szkoły rozpoczynają Wyzwanie Rowerowe. Uczniowie będą rywalizować w ramach szkół i na poziomie międzyszkolnym.

Warto przypomnieć, że projekt STARS był międzynarodowym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez dziewięć europejskich miast (m.in. Budapeszt, Brukselę, Madryt, Mediolan, Bielefeld, Edynburg). Raport finalny projektu (w języku angielskim) można znaleźć tutaj: Raport Końcowy STARS

Uwaga! Gmina Miejska Kraków zaprasza organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia o profilu rowerowym do włączenia się w realizację projektu. Poszukiwany jest podmiot, który będzie sprawował „rowerową opiekę” nad szkołami w roku szkolnym 2016/2017. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu 12 616 8780 lub mailowo: dariusz.niewitala@um.krakow.pl

Aktualności projektu można śledzić na stronie: www.starseurope.org/pl/news.php


 

Podmiot publikujący:
Osoba odpowiedzialna:
WACŁAW SKUBIDA - DYREKTOR WYDZIAŁU
Osoba publikująca:
SEBASTIAN MEREK
Data wytworzenia:
2016-05-30
Data publikacji:
2016-05-30
Data aktualizacji:
2016-05-30