Dokument archiwalny
Dzień Przewodnika

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Już po raz siódmy Kraków włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji w najbliższy piątek (17 lutego) w Urzędzie Miasta Krakowa odbędzie się okolicznościowe spotkanie z przewodnikami miejskimi, a w niedzielę (19 lutego) oraz we wtorek (21 lutego) będą oni bezpłatnie oprowadzać mieszkańców po Krakowie.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego. Na świecie obchodzony jest od 1990 roku,
w Krakowie od 1997. Głównym celem imprezy organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa, przy współpracy z organizacjami zrzeszającymi przewodników, jest rozwój i promocja ruchu przewodnickiego w mieście oraz podnoszenie jakości krakowskiego produktu turystycznego.

W piątek (17 lutego) 2012 roku o godz. 11:00, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa, odbędzie się okolicznościowe spotkanie z miejskimi przewodnikami poświęcone piłce nożnej w Krakowie. Pierwszy wykład nt. „Błonia krakowskie - centrum turystyki i rekreacji", wygłosi prof. Dobiesław Dudek z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Następnie Magdalena Sroka, z-ca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, opowie o przygotowaniach Krakowa - nazywanego piątym miastem gospodarzem EURO 2012 - do tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

W związku z obchodami swojego święta, krakowscy przewodnicy przygotowali również liczne atrakcje dla mieszkańców. 19 lutego (w niedzielę) od godz. 16:15 będą bezpłatnie oprowadzać chętnych po kościele św. Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52). Miejsce to zostało wybrane nie przypadkowo - Sejm RP ogłosił rok 2012 Rokiem Piotra Skargi, a właśnie w podziemiach tego krakowskiego kościoła spoczywa ciało jezuity. W świątyni będzie można zwiedzić m.in. kryptę grobową ks. Piotra Skargi, zobaczyć jego pomnik i poświęconą mu tablicę pamiątkową. Będzie też okazja, by dowiedzieć się więcej o Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła, który zostanie uroczyście otwarty 27 września br. - w dniu 400. rocznicy śmierci ks. Piotra Skargi. Obowiązują zapisy drogą e-mailową (za zwrotnym potwierdzeniem), adres e-mail: biuro@krakow-explorer.pl

Natomiast 21 lutego (we wtorek) przewodnicy ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie zapraszają krakowian na tematyczne zwiedzanie miasta pod hasłem "Historia sportu w Krakowie" (ze szczególnym uwzględnieniem piłki nożnej). Zbiórka przy pomniku Marszałka Piłsudskiego (przy ul. Piłsudskiego) o godz. 11:00.  


 

Osoba odpowiedzialna:
KANDEFER MARCIN - DYREKTOR WYDZIAŁU
Osoba publikująca:
MAGDALENA BRZOSTOWSKA
Data wytworzenia:
2012-02-15
Data publikacji:
2012-02-15
Data aktualizacji:
2012-02-17