Dokument archiwalny
Kraków finalistą Access City Award

1 grudnia w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody Access City Award za tworzenie przestrzeni miejskiej dostępnej dla osób niepełnosprawnych, na której Kraków został wyróżniony, znajdując się w ścisłej czołówce finalistów.

Kraków został doceniony „za podejmowanie wysiłków mających na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej w bardzo trudnym otoczeniu, charakteryzującym się niedostępną infrastrukturą, oraz za szczególną uwagę przywiązywaną do udostępniania zabytków".


We wniosku aplikacjyjnym zgłoszonym przez nasze miasto znalazły się m.in. dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, infrastrukturze drogowej i transportowej, zwiększenie dostępu oferty turystycznej oraz dostępu do informacji i usług (BIP, serwis „Bez barier", język migowy w Urzędzie Miasta). Warto wspomnieć, że w krakowskim magistracie pracuje 36 urzędników, którzy zostali przeszkoleni i ukończyli kurs języka migowego IV stopnia i na co dzień obsługują mieszkańców z dysfunkcją narządu słuchu.


Nasze Miasto zrealizowało również projekt unijny Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty, który zdobył nagrody w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego „Samorząd równych szans 2011" oraz „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Głównym celem projektu jest udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Krakowa poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Access City Award został Salzburg, który przez najbliższy rok będzie nosić miano miasta najbardziej przyjaznego niepełnosprawnym.

Pozostałymi finalistami konkursu zostały miasta: Marburg, Santander, Grenoble, Lublana, Ołomuniec, Terrassa.

 


 

Podmiot publikujący:
Osoba odpowiedzialna:
MOSKWA JANUSZ - DYREKTOR BIURA
Osoba publikująca:
ANNA DŁUGOSZ
Data wytworzenia:
2011-12-05
Data publikacji:
2011-12-05
Data aktualizacji:
2011-12-05