Dokument archiwalny
O TRZEŹWOŚĆ NA DROGACH

Prezydent Miasta Krakowa objął Honorowym Patronatem kampanie społeczne, których celem jest ograniczenie liczby kierowców, decydujących się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu: „Trzeźwa Małopolska. NO PROMIL - NO PROBLEM" oraz „Policz promile, nie ryzykuj naszego życia". To kolejne inicjatywy zmierzające do zmiany społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców, angażujące samorządy lokalne. Wcześniej Kraków przystąpił do akcji „Prowadzę - jestem trzeźwy", „Sprawdź czy twoje picie jest bezpieczne" i „Zachowaj Trzeźwy Umysł".

W minionym roku na polskich drogach wydarzyło się prawie 50 tys. wypadków, w których zginęło ok. 5,5 tys. osób. Aż 5 tys. wypadków zostało spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. Zginęło w nich 600 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych. Ze statystyk Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wynika, że w ciągu 8 m-cy 2009 r. nietrzeźwi kierowcy spowodowali na drogach Małopolski 147 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 216 zostało rannych. Równocześnie w trakcie systematycznych kontroli drogowych ujawniono prawie 9 tys. nietrzeźwych kierujących, a więc potencjalnych sprawców wypadków. Badania PBS wskazują, że wśród mieszkańców Krakowa, odsetek osób, które przyznają się do prowadzenia samochodu lub innego pojazdu pod wpływem alkoholu w przeciągu ostatniego roku sięga 2,4%.

Działania podejmowane w ramach akcji społecznych, realizowanych przede wszystkim lokalnie, koncentrują się na szerokiej edukacji publicznej, której celem jest skuteczne zwrócenie uwagi na problem, nakłanianie do reagowania w sytuacjach wzbudzających wątpliwości co do trzeźwości wsiadającego za kierownicę oraz wzrost świadomości obecnych i potencjalnych kierowców. Organizatorami kampanii, których partnerem jest Gmina miejska Kraków są m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Województwo Małopolskie. Równocześnie trwa ogólnopolska akcja na rzecz jazdy samochodem wolnej od narkotyków pod hasłem „Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada." Jej organizatorem jest Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Więcej na temat wyżej wymienionych akcji na stronach: www.bezpromilowo.pl , www.wyhamujwpore.pl  oraz www.rozumwysiada.pl .

 


 

Podmiot publikujący:
WYDZIAŁ SPORTU I INICJATYW SPOŁECZNYCH
Osoba odpowiedzialna:
BARBARA MIKOŁAJCZYK, P.O. DYREKTORA WYDZIAŁU
Osoba publikująca:
ANNA CHODOROWSKA, INSPEKTOR
Data wytworzenia:
2009-09-21
Data publikacji:
2009-09-21
Data aktualizacji:
2009-09-21