Dokument archiwalny
Bezpłatne badania profilaktyczne dla Krakowian

W ramach Miejskiego Programu Ochrony i Promocji Zdrowia „Zdrowy Kraków" 2007 - 2009 Gmina Miejska Kraków realizuje m.in. trzyletni program wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców Krakowa.


Zgodnie z wytycznymi prof. Jana Kuliga - krajowego konsultanta ds. Chirurgii Ogólnej w programie uczestniczyć mogą:
- mieszkańcy Krakowa pomiędzy 50. a 65. rokiem życia niezgłaszający w wywiadzie lekarskim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W ramach programu wykonane jest badanie ankietowe w kierunku wykrycia czynników ryzyka,
- mieszkańcy Krakowa należący do grupy podwyższonego ryzyka, tzn. z chorobą nowotworową w najbliższej rodzinie, udokumentowaną tzw. polipowością rodzinną, podejrzeniem dziedziczenia niepolipowatego raka jelita grubego, przewlekłych stanów zapalnych jelita grubego, jawnego lub utajonego krwawienia z przewodu pokarmowego.


W ramach programu wykonane zostaną:

  • ankieta kwalifikująca do badania kolonoskopowego
  • kolonoskopia u osób wytypowanych na podstawie wypełnionej ankiety.

 


Program jest realizowany w następujących jednostkach: Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza, Szpital Uniwersytecki, „Racławicka" Sp. z o.o., „Medicina" Sp. z o.o.


Program realizowany jest do wyczerpania środków, nie później niż do dnia 1 grudnia 2009 roku. W 2008 r. w ramach Programu wykonano 200 kolonoskopii. W 2009 roku Gmina Miejska Kraków przeznaczyła na realizację Programu kwotę 100 000 zł.


Dodatkowe informacje o programach zdrowotnych realizowanych przez Gminę Miejską Kraków wraz z wykazem realizatorów znajdują się w dziale "Zdrowie".


Szczególnie zapraszamy mieszkanki Krakowa urodzone w 1969 roku do skorzystania do końca czerwca z bezpłatnych badań mammograficznych oraz konsultacji lekarskiej.

 

 


 

Podmiot publikujący:
BIURO DS. OCHRONY ZDROWIA
Osoba odpowiedzialna:
MICHAŁ MARSZAŁEK, DYREKTOR BIURA
Osoba publikująca:
ANNA SZCZEPAŃSKA, SEKRETARKA
Data wytworzenia:
2009-03-16
Data publikacji:
2009-03-16
Data aktualizacji:
2009-10-26