Kraków zawdzięcza swoje niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe nie tylko rdzennym mieszkańcom, którzy urodzili się w Krakowie, ale również tym przyjezdnym z kraju i zagranicy.
Obok wybitnych i niepospolitych jednostek, Kraków od zawsze przyciągał także zwykłych imigrantów, którzy wnosili do tkanki miasta różnorodne wpływy kulturowe, a równocześnie przyczyniali się do jego rozwoju społeczno-ekonomicznego. W rezultacie Kraków zachował tradycje miasta wielokulturowego, którego historia związana jest z obecnością Żydów, Niemców czy Ormian.
Kraków jest drugim po stolicy miastem o najbardziej zróżnicowanej populacji, stanowi ważny ośrodek akademicki oraz miejsce lokowania inwestycji gospodarczych, niezmiennie przyciągający zagraniczny kapitał finansowy i ludzki. Miasto stanowi również jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych w Europie. Dzięki spójnej i konsekwentnej polityce samorządowej, związanej z zarządzaniem różnorodnością oraz dzięki Programowi "Otwarty Kraków" udało się stworzyć przestrzeń oraz narzędzia służące integracji cudzoziemców przybywających do Krakowa.