Centrum Wielokulturowe jest zadaniem publicznym zleconym w trybie otwartego konkursu ofert przez Gminę do realizacji organizacjom pozarządowym.
Głównym operatorem Centrum jest Fundacja Internationaler Bund Polska, która już ponad 18 lat działa w Krakowie i na Śląsku. Jej misją jest niesienie pomocy i wsparcia społecznościom zagrożonym wykluczeniem m.in. ze względu na wiek, niepełnosprawności czy miejsce zamieszkania. Główni partnerzy Centrum to Fundacja ZUSTRICZ, Salam Lab, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Instytut Kultury Willa Decjusza, Fundacja Widowisk Masowych oraz Fundacja Instytut Polska Ukraina, oraz Kraków Expats Directory.
Misją Centrum Wielokulturowego współfinansowanego ze środków miejskich, jest wsparcie wszystkich migrantów i uchodźców potrzebujących pomocy podczas poszczególnych faz zakorzeniania się w Krakowie. Projekt realizowany jest w ramach programu Otwarty Kraków od 2021 roku. Od marca 2022 roku, trwa jego druga edycja.
Centrum działa na rzecz:
Promowanie i umacnianie wielokulturowości stanowi główny cel działalności Centrum Wielokulturowego. Działania te opierają się na szacunku i tolerancji dla różnic oraz wyzbyciu się uprzedzeń i związanych z nimi stereotypów.
Centrum prowadzi działania edukacyjne skierowane do wszystkich mieszkańców, takie jak:
Od początku kryzysu uchodźczego związanego z wojną w Ukrainie, Centrum Wielokulturowe wspiera magazyn z pomocą humanitarną przy al. Daszyńskiego 16, Szafę Dobra, oraz przygotowało szereg kursów języka polskiego dla osób uciekających przed wojną, czy kursów wsparcia na rynku pracy.
Z magazynu przy al. Daszyńskiego 16 uchodźcy nadal mogą otrzymać żywność, kosmetyki czy rzeczy do spania w ilości określonej w regulaminie oraz w miarę dostępności darów, w okresie 60 dni od pierwszego przyjazdu do Polski. Jest on otwarty w poniedziałki od godz. 9.00 do 16.00.
Od 1 marca „Szafa Dobra” działa tylko w jednej siedzibie na os. Górali 8, w środy, czwartki i piątki w godz. od 10.00 do 16.00. Tam wydawana jest odzież, obuwie, bielizna dla uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali po 24 lutego 2022 r. Od 7 marca „Szafa Dobra” na os. Górali 8 jest dodatkowo dostępna dla osób objętych wsparciem MOPS, w poniedziałki i wtorki w godz. od 11.00 do 18.00. W celu skorzystania z takiej pomocy każda zainteresowana osoba przedstawia skierowanie wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.
Centrum Wielokulturowe w Krakowie - kontakt:
al. Daszyńskiego 22
e-mail: centrum@open.krakow.pl
tel. +48 517 448 487
W ramach Centrum Wielokulturowego działa również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie. W Punkcie każdy obcokrajowiec może uzyskać informacje dotyczące m.in. warunków legalnego osiedlania się w Polsce, procedury otrzymania ochrony, reguły otrzymania ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Może skorzystać także z porad prawnych, wsparcia psychologicznego, wsparcia zawodowego, czy pomocy w dopełnieniu procedur związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców informuje i na bieżąco monitoruje sytuację obcokrajowców w Krakowie i w Polsce.
Od 4 maja 2022 r. dodatkowe biuro Punktu jest czynne w Galerii Kazimierz, ul. Podgórska 34 (lokal po prawej stronie od wejścia przy ul. Rzeźniczej, parter).
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie - kontakt:
al. Daszyńskiego 22.
e-mail: punkt@open.krakow.pl
tel. +48 887 201 598