Pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi MOPS-59
MJO
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Krótki opis usługi
Jeśli jesteś kobietą lub kobietą z dzieckiem i chcesz ubiegać się o pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi:
Udaj się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie zabierając ze sobą wymagane dokumenty.
Po złożeniu wniosku o udzielenie pomocy, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, w toku którego Twoja sytuacja lub sytuacja Twojej rodziny zostanie przeanalizowana pod kątem spełniania przesłanek ustawowych i możliwości udzielenia pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi.
Postępowanie zakończy się wydaniem decyzji administracyjnej przyznającej Ci pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi w przypadku spełniania przesłanek ustawowych lub decyzją odmawiającą przyznania tego świadczenia.
Kogo dotyczy usługa
O pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi mogą ubiegać się obywatelki polskie mające miejsce zamieszkania i przebywające na terenie Gminy Miejskiej Kraków, a także mające miejsce zamieszkania i przebywające na terenie Gminy Miejskiej Kraków obywatelki państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkowie ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, posiadające prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
O pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi mogą ubiegać się również cudzoziemki i cudzoziemcy, którzy mają miejsce zamieszkania i pobytu na terenie Gminy Miejskiej Kraków, a którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
na podstawie zezwolenia na pobyt stały,
na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.
Kryteria dla realizacji usług
Pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi może być przyznana osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.
Udzielenie pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi nie jest zależne od dochodu osoby lub osoby w rodzinie.
Wymagane dokumenty
wniosek o przyznanie pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet;
dokumenty potwierdzające wysokość dochodu;
dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość – do wglądu.
Opłaty
Pobyt w mieszkaniu treningowym jest odpłatny. Wysokość opłaty ustalana jest w decyzji administracyjnej po dokonaniu uzgodnień, o których mowa w art. 53 ust. 10 i art. 97 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem zakresu przyznanych usług oraz sytuacji dochodowej osoby lub rodziny, według tabeli:
Dochód na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie, w stosunku do kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (1010 zł osoba samotnie gospodarująca, 823 zł na osobę w rodzinie).
Procent odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym
powyżej 100 % do 150 %
10 % - 15 %
powyżej 150 % do 200 %
16 % - 20 %
powyżej 200 % do 250 %
21 % - 25 %
powyżej 250 % do 350 %
26 % - 35 %
powyżej 350 % do 450 %
36 % - 50 %
powyżej 450 %
51% - 100 %
Podstawą ustalenia opłaty za pobyt w mieszkaniu treningowym jest koszt utrzymania mieszkania treningowego do którego osoba jest kierowana, określony w planie finansowym jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w przypadku mieszkania treningowego prowadzonego przez jednostkę organizacyjną pomocy społecznej Gminy Miejskiej Kraków lub w planie finansowym Urzędu Miasta Krakowa, w przypadku mieszkania treningowego prowadzonego przez organizację pożytku publicznego na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków, na rok, w którym osoba korzysta z pomocy w formie mieszkania treningowego, z wyłączeniem wydatków przeznaczonych na przeprowadzenie remontów i dostosowanie pomieszczeń do standardów określonych w odrębnych przepisach.
Miejsce przyjmowania dokumentów
Dokumenty można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie, w Filii właściwej według miejsca zamieszkania, a osoby z problemem bezdomności w Dziale Pomocy Bezdomnym.
Nazwa
Adres
Godziny otwarcia
Umówienie wizyty
telefon
Dział Pomocy Bezdomnym MOPS w Krakowie
os. Teatralne 24, 31-948 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 430-45-46
Filia nr 7 MOPS w Krakowie
ul. Mazowiecka 4-6, 30-019 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 632-00-22
Filia nr 8 MOPS w Krakowie
ul. Na Kozłówce 27 (II piętro), 30-664 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 659-12-68
Filia nr 4 MOPS w Krakowie
os. Szkolne 34, 31-978 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 425-75-64
Filia nr 9 MOPS w Krakowie
os. Teatralne 24, 31-948 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 644-76-09
Filia nr 3 MOPS w Krakowie
ul. Rzeźnicza 2, 31-540 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 257-00-07
Filia nr 6 MOPS w Krakowie
ul. Mazowiecka 4-6, 30-019 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 423-23-15
Filia nr 5 MOPS w Krakowie
ul. Praska 52, 30-322 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 269-05-54
Filia nr 1 MOPS w Krakowie
os. Teatralne 24, 31-946 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 430 45 46
Filia nr 2 MOPS w Krakowie
ul. Radzikowskiego 39, 30-962 Kraków
Pn-Pt: 7:30-15:30
brak
12 636-77-98
Sposób realizacji usługi
Po złożeniu wniosku pracownicy MOPS w Krakowie:
ustalą Twoją sytuację lub sytuację Twojej rodziny;
przeprowadzą rodzinny wywiad środowiskowy w Twoim miejscu zamieszkania;
przeprowadzą rodzinny wywiad środowiskowy z Twoimi małżonkiem, zstępnymi lub wstępnymi w celu ustalenia świadczonej przez nich pomocy na Twoją rzecz lub rzecz Twojej rodziny;
zwrócą się o udzielenie informacji, które mają znaczenie dla rozstrzygnięcia o przyznaniu lub wysokości zasiłku celowego lub w celu weryfikacji uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej i wysokości tych świadczeń do jednostek sektora finansów publicznych, w tym sądów, Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i organów administracji publicznej, a także kuratorów sądowych, pracodawców, podmiotów wykonujących działalność leczniczą, przedszkoli, szkół, placówek, poradni i ośrodków wskazanych w Prawie oświatowym, szkół wyższych, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, organizacji pozarządowych, a także podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego;
ocenią, czy spełniasz warunki do przyznania świadczenia;
dokonają z Tobą, przy udziale pracownika socjalnego podmiotu prowadzącego mieszkanie treningowe, pisemnych uzgodnień dotyczących pobytu w mieszkaniu treningowym;
wydadzą decyzję przyznającą Ci pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla kobiet i kobiet z dziećmi lub odmawiającą przyznania tego świadczenia.
Informacje dodatkowe
Mieszkanie treningowe jest formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, przy wsparciu specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub wpierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.
W mieszkaniu treningowym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia.
Pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym przyznawana jest na czas określony, osobom w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności osobom, którym uprzednio udzielono schronienia w ramach interwencji kryzysowej i istnieje konieczność kontynuacji pomocy.
Wsparcie świadczone w mieszkaniu treningowym nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób lub rodzin.
Podstawą przyznania wsparcia w mieszkaniu treningowym jest decyzja, wydawana po dokonaniu ustaleń między podmiotem kierującym do tej formy wsparcia, podmiotem prowadzącym mieszkanie treningowe oraz osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu lub jej przedstawicielem ustawowym, zwanych "kontraktem mieszkaniowym".
Kontrakt mieszkaniowy ma formę pisemną i obejmuje:
cel pobytu,
okres pobytu,
rodzaj i zakres świadczonego wsparcia,
odpłatność osoby korzystającej ze wsparcia,
poziom partycypacji w kosztach udzielonego wsparcia przez podmiot kierujący do tej formy wsparcia, jeżeli nie jest to podmiot prowadzący mieszkanie treningowe lub wspomagane lub zlecający ich prowadzenie,
uprawnienia osoby korzystającej ze wsparcia, w tym prawa do prywatności i intymności, indywidualizacji i dostosowania do potrzeb pomocy, wyborów i samostanowienia, a także włączenia społecznego,
sposób zgłaszania planowanej nieobecności w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym,
zobowiązanie się osoby ubiegającej się o pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym do przestrzegania regulaminu pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym,
zasady i sposób realizacji programu usamodzielniania osoby korzystającej ze wsparcia; w przypadku gdy stan osoby wskazuje na brak możliwości usamodzielnienia, programu usamodzielnienia nie sporządza się,
skutki nieprzestrzegania postanowień, o których mowa w pkt 5-7.
Za dochód, w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu,
składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach,
kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu nie wlicza się:
jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego,
zasiłku celowego,
pomocy materialnej mającej charakter motywacyjny albo socjalny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty,
wartości świadczenia w naturze,
świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych,
świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych,
pomocy pieniężnej, o której mowa w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji i okresu powojennego,
pomocy pieniężnej, o której mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
pomocy pieniężnej, o której mowa w ustawie o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,
pomocy pieniężnej, o której w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
pomocy pieniężnej, o której mowa ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych,
dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego,
świadczenia wychowawczego,
dodatku wychowawczego,
świadczenia pieniężnego, o którym w ustawie o Karcie Polaka,
świadczenia pieniężnego przyznawanego na podstawie ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski,
nagrody specjalnej Prezesa Rady Ministrów,
pomocy finansowej przyznawanej repatriantom,
środków finansowych przyznawanych w ramach działań podejmowanych przez organy publiczne, mających na celu poprawę jakości powietrza lub ochronę środowiska naturalnego,
zwrotu kosztów przewozu niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,
kwoty dodatku energetycznego, wypłacanego na podstawie ustawy Prawo energetyczne,
kwoty dodatku osłonowego,
kwoty dodatku węglowego,
kwoty dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła,
kwoty dodatku elektrycznego wypłacanego na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej,
kwoty bonu energetycznego, wypłacanego na podstawie ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.
Właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.
W przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.
W przypadku osoby przebywającej w placówce zapewniającej całodobową opiekę lub domu pomocy społecznej na podstawie umowy cywilnej właściwa miejscowo jest gmina miejsca zamieszkania tej osoby sprzed rozpoczęcia pobytu w tego typu placówce lub domu.
Dla mieszkańca domu pomocy społecznej lub osoby korzystającej z usług rodzinnego domu pomocy właściwa jest gmina, która skierowała mieszkańca lub osobę do tej jednostki.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych sytuacją osobistą osoby ubiegającej się o świadczenie, w sprawach niecierpiących zwłoki oraz w sprawach cudzoziemców i osób, którym udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany, i cudzoziemców i ofiar handlu ludźmi, właściwa miejscowo jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się o świadczenie.
Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego przez osoby lub rodziny ubiegające się o świadczenia z pomocy społecznej lub na jego aktualizację przez osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej stanowi podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Termin załatwienia
W ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania, a w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
w razie konieczności inne dokumenty potwierdzające sytuację strony.
Tryb odwoławczy
Od decyzji w sprawie świadczenia przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania można zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Z dniem doręczenia Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Krakowie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Podstawa prawna
Art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;
Art. 53, art. 97, art. 101, art. 106, art. 107 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej;
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej;
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego;
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych;
Uchwała NR CXXV/3423/23 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.
Obowiązek informacyjny
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, jako administrator Twoich danych osobowych, na podst. art. 13 rozporządzenia nr 2016/679 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informuje, że:
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu przyznania świadczeń z pomocy społecznej , na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c, ust. 3, art. 9 ust. 2 lit. b RODO, art. 16 oraz art. 100 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej.
Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione następującym kategoriom odbiorców danych (w rozumieniu art. 4 pkt 9 RODO): podmiotom realizującym świadczenie oraz podmiotom wskazanym do odbioru świadczenia, podmiotom świadczącym asystę techniczną oprogramowania służącego do przetwarzania danych osobowych, podmiotom zajmującym się niszczeniem dokumentacji archiwalnej.
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres: 10 lat od zaprzestania korzystania z pomocy licząc od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zaprzestano korzystania z pomocy, lub przez okres 5 lat w przypadku świadczeń pieniężnych, zapewnienia usług specjalistycznych, opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, udzielenia pomocy rzeczowej, kierowania do ośrodków wsparcia, poradnictwa specjalistycznego lub pracy socjalnej (jeżeli dokumentacja dot. tych świadczeń jest przechowywana zbiorczo w aktach świadczeniobiorcy, okres przechowywania wynosi 10 lat), z zastrzeżeniem pkt 4.
W przypadku zakwalifikowania Twojej dokumentacji decyzją Dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie do kategorii archiwalnej „A”, Twoje dane osobowe będą przechowywane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przez okres 25 lat, liczony analogicznie, jak w pkt 3, a następnie zostaną przekazane do Archiwum Narodowego.
W zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych z siedzibą przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
Masz prawo do żądania od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie:
dostępu do Twoich danych osobowych (na zasadach określonych w art. 15 RODO);
sprostowania Twoich danych osobowych (na zasadach określonych w art. 16 RODO).
Podanie przez Ciebie danych osobowych jest wymogiem ustawowym.
Podanie przez Ciebie danych osobowych jest obowiązkowe.
Dane kontaktowe inspektora ochrony danych:
Inspektor Ochrony Danych, ul. Józefińska 14, 30-529 Kraków lub iod@mops.krakow.pl.