XI edycja konkursu (2024)
Biblioteka Kraków oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
ogłaszają
11. KONKURS IM. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ NA KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI 2024
Zapraszamy poetów, którzy marzą o debiucie książkowym do udziału w jedenastej już edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2024 roku. Nagrodę w konkursie stanowi wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI. Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2024 r.
Ideą zainicjowanego w 2014 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa konkursu jest promocja debiutów poetyckich poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Od roku 2021 organizatorem Konkursu jest Biblioteka Kraków. Patronką konkursu, począwszy od II edycji (2015), została Anna Świrszczyńska (1909−1984), wybitna polska poetka, autorka m.in. słynnego tomu Jestem baba (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz w poświęconej poetce książce Jakiegoż to gościa mieliśmy napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze, „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają, parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia” (cyt. za: Cz. Miłosz, Jakiegoż to gościa mieliśmy, Kraków 2012, s. 46−47, 113). Wiersze Anny Świrszczyńskiej przetrwały próbę czasu.
Dodatkowe informacje pod numerem tel. (+48) 12 618 91 38 lub 797 301 001 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).
Więcej zob.: REGULAMIN KONKURSU
Werdykt Jury Konkursu (2024)
Jury Konkursu obradowało w dniu 28 czerwca 2024 roku w składzie: dr Bronisław Maj – przewodniczący Jury, prof. Krzysztof Biedrzycki, prof. Dorota Kozicka, dr Małgorzata Lebda.
Po analizie zgłoszonych do konkursu 107 zestawów wierszy, Jury postanowiło uhonorować nagrodą główną zestaw pt. "Na dwa głosy", którego autorem jest Dawid Zalewski.
Nagrodę główna stanowi wydanie debiutanckiego tomu poezji.
Wręczenie nagrody oraz spotkanie z Autorem odbędzie się podczas tegorocznej 14. Nocy Poezji 2024.
Gratulujemy Laureatowi!
X edycja konkursu (2023)
Biblioteka Kraków oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
ogłaszają
10. KONKURS IM. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ NA KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI 2023
Zapraszamy poetów, którzy marzą o debiucie książkowym do udziału w dziesiątej już edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2023 roku. Nagrodę w konkursie stanowi wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI.
Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2023 r.
Ideą zainicjowanego w 2014 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa konkursu jest promocja debiutów poetyckich poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Od roku 2021 organizatorem Konkursu jest Biblioteka Kraków. Patronką konkursu, począwszy od II edycji (2015), została Anna Świrszczyńska (1909−1984), wybitna polska poetka, autorka m.in. słynnego tomu Jestem baba (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz w poświęconej poetce książce Jakiegoż to gościa mieliśmy napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze, „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia” (cyt. za: Cz. Miłosz, Jakiegoż to gościa mieliśmy, Kraków 2012, s. 46−47, 113). Wiersze Anny Świrszczyńskiej przetrwały próbę czasu.
Dodatkowe informacje pod numerem tel. (+48) 12 618 91 00 w. 138 lub 797 303 001 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).
Więcej zob.: Regulamin 10. edycji konkursu
Werdykt jury:
Posiedzenie Jury Konkursu na książkowy debiut poetycki im. Anny Świrszczyńskiej odbyło się dnia 29 czerwca 2023 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Kraków. Do konkursu zgłoszono 140 zestawów wierszy.
Jury obradowało w składzie: dr Bronisław Maj – przewodniczący Jury, prof. Krzysztof Biedrzycki, prof. Dorota Kozicka, dr Małgorzata Lebda.
Jury podjęło decyzję o nieprzyznawaniu nagrody głównej w konkursie. Przyznano trzy równorzędne wyróżnienia:
Pani Elżbiecie Sali Hołubowicz za zestaw pt. „Umysł goi się powoli”
Pani Oldze Juskowiak za zestaw pt. „Podlewam schody”
Pani Sylwii Chutnik za zestaw pt. „Pobite gary”
Wyróżnieni będą mogli zaprezentować swoje wiersze podczas Nocy Poezji 2023. Jednocześnie wybrane wiersze zostaną wydrukowane na łamach kwartalnika „Czas Literatury” z krótką prezentacją autora.
Kilka słów o laureatkach:
Sylwia Chutnik – urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa, kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Publikuje na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Laureatka nagród literackich i społecznych. Nigdy nie opublikowała tomu poetyckiego, choć kilka jej wierszy ukazało się w pismach i antologiach. Anna Świrszczyńska to jedna z jej ulubionych poetek.
Olga Juskowiak − graficzka, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się komunikacją wizualną, rysunkiem i poezją. Publikowała m.in. w magazynie „Helikopter” i kwartalniku „Strona Czynna”. Mieszka w Poznaniu.
Elżbieta Sala-Hołubowicz − psychoterapeutka, psycholożka, prezeska Małopolskiego-Podkarpackiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Za swoją twórczość poetycką otrzymała: I miejsce w XVII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka (2022), II miejsce w 53. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Śpiewaka i Anny Kamińskiej (2022), wyróżnienie w XXVII edycji konkursu poetyckiego „O Złote Pióro sopotu” (2022) oraz I miejsce w IV Wieczorze Poezji Młodych w Rzeszowie (2004).
Wyróżnione poetki będą mogły zaprezentować swoje wiersze podczas Nocy Poezji 2023. Jednocześnie wybrane wiersze zostaną wydrukowane na łamach kwartalnika „Czas Literatury” z krótką prezentacją autorek.
Organizatorami konkursu jest Biblioteka Kraków i Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
IX edycja konkursu (2022)
Biblioteka Kraków oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
ogłaszają
9. Konkurs im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022
Zapraszamy poetów, którzy marzą o debiucie książkowym do udziału w dziewiątej już edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2022 roku. Nagrodę w konkursie stanowi wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI. Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2022 r.
Ideą zainicjowanego w 2014 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa konkursu jest promocja debiutów poetyckich, poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Od roku 2021 organizatorem Konkursu jest Biblioteka Kraków. Patronką konkursu, począwszy od II edycji (2015), została Anna Świrszczyńska (1909-1984), wybitna polska poetka, autorka m. in. słynnego tomu „Jestem baba" (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz, w poświęconej poetce książce „Jakiegoż to gościa mieliśmy” napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”. (cyt. za: Cz. Miłosz, „Jakiegoż to gościa mieliśmy”, Kraków, 2012, 46-47, 113). Wiersze Anny Świrszczyńskiej przetrwały próbę czasu.
Dodatkowe informacje pod numerem tel. (+48) 12 61 89 122 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).
Więcej zob. Regulamin 9. edycji konkursu: Regulamin konkursu
Laureatką 9. edycji Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej został Karina Caban, autorka tomu „Rozwodzenie (proszek do bieli, proszek do kolorów)”
…………………………………………………………...…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
VIII edycja konkursu (2021)
WERDYKT JURY KONKURSU na KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI im. Anny Świrszczyńskiej
8.edycja, 2021 rok
Obradujące 22 czerwca 2021 r. Jury Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej w składzie:
Dorota Kozicka, Małgorzata Lebda, Krzysztof Biedrzycki oraz Bronisław Maj (przewodniczący),
po wnikliwym zapoznaniu się z nadesłanymi zestawami wierszy, postanowiło:
Przyznawać GŁÓWNĄ NAGRODĘ (wydanie tomu) pani Agnieszce August-Zarębskiej (godło: Cafe Colombia) za tom „Po jej wewnętrznej stronie”.
Uzasadnienie: Tom „Po jej wewnętrznej stronie” cechuje się konsekwentną, świadomą kompozycją, jest przejmującym zapisem uniwersalnego egzystencjalnego doświadczenia, przemijania, śmierci i jednocześnie osobistej, bardzo konkretnej historii.
Ponadto Jury postanowiło wyróżnić tom „Za winklem”, którego autorką jest pani Marta Fihel (godło: FelJa).
Laureatki zostaną zaproszone do udziału w spotkaniu autorskim zorganizowanym w ramach programu najbliższej Nocy Poezji (9 X 2021).
Organizatorami tegorocznej 8. edycji Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej są
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Biblioteka Kraków.
Do konkursu wpłynęło 91 zestawów wierszy, z których do drugiego etapu zakwalifikowano 21 zestawów.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
ogłasza KONKURS im. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ na KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI 2021
(8 edycja)
Zapraszamy poetów, którzy marzą o debiucie książkowym do udziału w ósmej już edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2021 roku. Nagrodę w konkursie stanowi wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej NOCY POEZJI. Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2021 r.
Ideą zainicjowanego w 2014 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa konkursu jest promocja debiutów poetyckich, poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Patronką konkursu, począwszy od II edycji (2015), została Anna Świrszczyńska (1909-1984), wybitna polska poetka, autorka m. in. słynnego tomu „Jestem baba" (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz, w poświęconej poetce książce „Jakiegoż to gościa mieliśmy” napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”. (cyt. za: Cz. Miłosz, „Jakiegoż to gościa mieliśmy”, Kraków, 2012, 46-47, 113). Wiersze Anny Świrszczyńskiej przetrwały próbę czasu.
REGULAMIN KONKURSU
1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy autorzy, którzy nie wydali wcześniej samodzielnej książki poetyckiej.
2. Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie zestawu niepublikowanych w formie książkowej wierszy stanowiących artystyczną całość i opatrzonych tytułem oraz hasłem/godłem[1].
3. Zgłoszenie powinno zawierać:
a) zestaw wierszy w dwóch jednakowych egzemplarzach (w postaci wydruków w formacie A4, bez projektu okładki i stron redakcyjnych),
b) dane autora (imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, adres e-mail oraz krótka nota biograficzna) zawarte w osobnej, dołączonej do zestawu wierszy zaklejonej kopercie, opatrzonej tym samym hasłem/godłem co zestaw wierszy[2].
c) wersję elektroniczną zestawu wierszy w formacie edytowalnym (.doc lub .docx) - jeden egzemplarz na nośniku: CD lub pendrive, ewentualnie drogą mailową na adres: edukacja.kulturowa@um.krakow.pl z dopiskiem w temacie wiadomości: KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI 2021 oraz godłem/hasłem, o którym mowa w punkcie 2.
4. Zgłoszenia należy nadesłać w terminie do 30 kwietnia 2021 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, ul. Krzyża 1, 30-028 Kraków z dopiskiem: KONKURS: KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI IM. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ 2021
5. Niespełnienie któregokolwiek z ww. warunków jest równoznaczne z nieuwzględnieniem zestawu wierszy w konkursie.
6. Tematyka prac jest dowolna.
7. Liczba i układ wierszy w zestawie zależy wyłącznie od koncepcji Autora.
8. Powołane przez organizatora Jury przyzna jedną nagrodę. Jury może również przyznać wyróżnienia.
9. Nagrodę stanowić będzie wydanie zgłoszonego do konkursu tomu wierszy, spotkanie autorskie i promocja tomu podczas NOCY POEZJI 2021. Książka poetycka będzie rozdysponowana podczas NOCY POEZJI 2021.
10. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w zakresie koniecznym do prawidłowej współpracy z Organizatorem, zgodnie z Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019, poz. 1781).
11. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 czerwca 2021. Informacja o wynikach zostanie opublikowana na stronach Magicznego Krakowa oraz BIP Kraków. Jury zastrzega sobie możliwość nie przyznania głównej nagrody.
12. Werdykt zostanie ogłoszony uroczyście podczas Nocy Poezji 2020 i zamieszczony na stronie Internetowej Magiczny Kraków (www.krakow.pl).
13. Organizator zastrzega sobie, iż z chwilą ogłoszenia wyników konkursu nabywa nieodpłatną licencję do jednokrotnej publikacji nagrodzonych prac.
14. Organizator nie zwraca nadesłanych materiałów.
15. Zgłoszenie do udziału w konkursie przez nadesłanie zestawu wierszy traktowane jest jako akceptacja wszystkich warunków regulaminu.
Dodatkowe informacje pod numerem tel. (+48) 12 616 1917 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).
Przypisy:
[1] Hasło lub godło to indywidualne oznaczenie nadesłanego materiału przez Autora (kod cyfrowy, literowy lub dowolna kombinacja liter i cyfr – rodzaj pseudonimu stworzonego na potrzeby postępowania konkursowego).
[2] INFORMACJA ADMINISTRATORA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO) informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Państwa dane osobowe, jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez nas wyłącznie w celu organizacji wydarzeń literackich.
Informujemy, że:
a) Mają Państwo prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
b) Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu załatwienia sprawy, dla potrzeb której zostały zebrane, a następnie będą przechowywane u nas przez co najmniej 3 lata, po czym zostaną zniszczone.
c) Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
d) Podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w konkursie i ma charakter obowiązkowy.
e) Konsekwencją niepodania danych jest niemożliwość udziału w konkursie.
Ponadto informujemy, że macie Państwo prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z Państwa szczególną sytuacją – wobec przetwarzania Państwa danych osobowych.
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: e-mail: iod@um.krakow.pl, adres pocztowy – ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków.
VII edycja konkursu 2020
KONKURS im. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ na KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI (NOC POEZJI 2020)
Ogłoszenie i regulamin konkursu (pdf)
WERDYKT JURY KONKURS NA KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI NOC POEZJI 2020
VI edycja (2019)
V edycja (2018)
KONKURS POETYCKI im. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI (5 edycja) - rok 2018
WERDYKT JURY KONKURS NA KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI NOC POEZJI 2018
Nie przyznano Nagrody Głównej. Przyznano trzy wyróżnienia, które otrzymali:
Ewelina Kuśka (godło: Trufel) za tom poezji „Danuta goni tęczę”,
Klaudia Chudowolska (godło: Edward Ludian) za tom poezji “Kobieta, której piersi noszę”,
Bartłomiej Zdunek (godło: Osborne Cox), za tom poezji “Lato w parku”.
IV edycja (2017)
KONKURS POETYCKI im. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI (4 edycja) - rok 2017
Komunikat dot. rozstrzygnięcia konkursu w roku 2017
III edycja (2016)
KONKURS POETYCKI im. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ - rok 2016
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU im. ANNY ŚWIRSZCZYŃSKIEJ KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI - rok 2016
II edycja (2015)
KONKURS POETYCKI im. Anny Świrszczyńskiej - rok 2015
Ogłoszenie i regulamin konkursu.
I edycja (2014)
KONKURS POETYCKI - rok 2014
Ogłoszenie i regulamin konkursu
Werdykt Jury