Ponowne zawarcie umowy najmu socjalnego lokalu.
Ponowne zawarcie umowy najmu pomieszczenia tymczasowego.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO) informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków. Z administratorem możesz się skontaktować listownie (adres jw.) lub drogą elektroniczną – adres e-mail: ml.umk@um.krakow.pl.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu weryfikacji uprawnień do zawarcia umowy najmu. Weryfikacja wniosku oparta jest o informacje pozostające w dyspozycji Wydziału, dane uzyskane z systemów informatycznych Urzędu Miasta Krakowa lub starostw powiatowych, w szczególności dane dotyczące ewidencji ludności i dane dotyczące właścicieli nieruchomości oraz płatników podatku od nieruchomości. W celu prawidłowego rozpatrzenia wniosku i właściwej kwalifikacji najemców mogą być pozyskiwać dodatkowe informacje i dokumenty dotyczące osób objętych wnioskiem. Obejmuje to w szczególności informacje o sytuacji rodzinnej i socjalnej oraz o rażącym lub uporczywym wykraczaniu przeciwko porządkowi domowemu pozyskane z właściwej Rady Dzielnicy, Policji, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak również administratorów budynków i placówek oświatowych, do których uczęszczają dzieci wnioskodawcy
Twoje dane są objęte rejestrem czynności przetwarzania pod nazwą „Ewidencja wnioskodawców ubiegających się o regulację tytułów prawnych, przedłużenie umowy najmu lub o zamianę zajmowanego lokalu”.
Informujemy, że:
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: adres pocztowy – jw., adres e-mail: iod@um.krakow.pl.
Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa,
Referat Przedłużeń Umów Najmu
Rynek Podgórski 1, 30-533 Kraków;
Zadaj pytanie w sprawie procedury: www.bip.krakow.pl/idz
Wnioskodawca może dołączyć również:
W przypadku doręczenia kserokopii dokumentów, o których mowa powyżej, należy przedłożyć oryginały do wglądu. Zarówno wniosek, jak i załączniki do niniejszej procedury (tj. załączniki od 1 do 7) winny być złożone w oryginale.
Postępowanie nie podlega opłatom.
Skierowanie do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu lub pomieszczenia tymczasowego na dalszy okres lub informacja o braku podstaw prawnych do pozytywnego załatwienia wniosku.
Wydanie skierowania do zawarcia umowy najmu - w ciągu 30 dni od złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentacji.
Informacja o braku podstaw prawnych do pozytywnego załatwienia wniosku - w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganej dokumentacji.
W uzasadnionych przypadkach, okres weryfikacji może być przedłużony o kolejne 30 dni. O przedłużeniu okresu weryfikacji zawiadamia się wnioskodawcę wraz z podaniem terminu załatwienia sprawy oraz przyczyny zwłoki.
Opinia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, Straży Miejskiej.
Dane dotyczące lokalu, którego dotyczy wniosek uzyskane z administracji.
Protokół z wizji lokalowej.
Wnioskodawcy nie przysługuje uprawnienie do wniesienia środka odwoławczego.
Procedura wraz ze wzorem wniosku i niezbędnymi załącznikami jest dostępna w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa w Krakowie, Rynek Podgórski 1 oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa, pod adresem: http://bip.krakow.pl/
1. Dochód gospodarstwa domowego - należy wykazać dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego uzyskane w okresie trzech pełnych miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w sprawie przedłużenia umowy najmu socjalnego lokalu (przykład: jeżeli wniosek zostanie złożony w kwietniu, należy udokumentować dochód uzyskany w styczniu, lutym i marcu). Nie uwzględnia się dochodu osoby, która wyprowadziła się z lokalu albo zmarła przed dniem złożenia wniosku o ponowne zawarcie umowy najmu socjalnego lokalu.
2. Kryterium tzw. niskiego dochodu dla osób ubiegających się o ponowne zawarcie umowy najmu socjalnego lokalu wynosi:
3. Kryterium tzw. niskiego dochodu dla osób ubiegających się o ponowne zawarcie umowy najmu tymczasowego pomieszczenia wynosi:
4. Za dochód uważa się:
Świadczenia emerytalno- rentowne
Dochodem jest kwota emerytury/renty „netto” (po odjęciu zaliczki na podatek i składki na ubezpieczenie zdrowotne), powiększona ewentualnie o wypłacane dodatki, które nie są opodatkowane.
Nie są wliczane:
- dodatek pielęgnacyjny,
- świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
- dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów – tzw. trzynastka,
- dodatek dla sieroty zupełnej
Wliczane są:
- pomoc materialna dla uczniów o charakterze socjalnym (stypendium szkolne i zasiłek szkolny),
- pomoc materialna dla studentów (stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomoga, stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego),
- stypendia doktoranckie,
- stypendia sportowe przyznane na podstawie ustawy o sporcie,
- inne stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom i studentom.
Nie wliczane są:
- stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną- przyznane na
podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- stypendium rektora.
5. Dochód stanowią również:
6 Do dochodu nie są wliczane w szczególności:
7. Od wyliczonego dochodu członków gospodarstwa domowego odejmuje się alimenty świadczone na rzecz innych osób (spoza gospodarstwa domowego wnioskodawcy).
8. Posiadanie jakiegokolwiek tytułu prawnego do lokalu lub innej nieruchomości (w tym także niezabudowanej działki), stanowiących podstawę do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie, wyklucza skuteczność ubiegania się o udzielenie pomocy mieszkaniowej w postaci zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na kolejny okres.