Przeniesienie pozwolenia na budowę na rzecz innego inwestora.
Przejdź do karty usługi AU-5 na Portalu Elektronicznych Usług
Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę składa się w:
- postaci papierowej albo
- formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem adresu elektronicznego.
Formularz wniosku o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę w formie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia pod adresem:
https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#gunb_epb_6_przeniesienie_pozwolenie_budowa
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - obok postaci papierowej - może być również złożone w postaci elektronicznej. Musi być jednak opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym lub osobistym. Tak podpisane oświadczenie jest uznawane za oryginalne.
Link: https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#gunb_epb_5_oswiadczenie
Wydział Architektury i Urbanistyki, ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków
Do wniosku o wydanie decyzji przenoszącej pozwolenie na budowę na rzecz nowego inwestora należy dołączyć:
1. Kserokopię decyzji o pozwoleniu na budowę z potwierdzoną jej ostatecznością1.
2. Zgodę dotychczasowego inwestora, na rzecz którego decyzja została wydana, lub kopię tej zgody.
3. Oświadczenie nowego inwestora o przejęciu warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę.
4. Oświadczenie, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zgodne ze wzorem zawartym w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 czerwca 2021 r. w sprawie wzoru oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 1170).
5. Dodatkowo - w sytuacji, kiedy wniosek złożony zostaje po upływie 3 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna - należy przedłożyć dowód potwierdzający, że budowa została rozpoczęta i nie została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata (np. dziennik budowy - do wglądu lub przypadku braku - oświadczenia kierownika budowy).
6. W przypadku działania przez pełnomocnika albo prokurenta – pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy albo dokument stwierdzający udzielenie prokury /oryginał lub jego odpis urzędowo poświadczony – Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie/. Dokumentem stwierdzającym udzielenie prokury może być również odpis aktualny z KRS (wydany w sądzie albo pobrany samodzielnie zgodnie z art. 4 ust. 4aa ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym).
7. W przypadku składania wniosku przez podmiot nie podlegający obowiązkowi wpisu w KRS – dokumenty potwierdzające sposób reprezentacji wnioskodawcy /oryginał lub odpis poświadczony za zgodność z oryginałem przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym/.
UWAGA:
Dokumenty przedkładane do akt sprawy, winny być składane w oryginale, z wyłączeniem dokumentu, o którym mowa w art. 40 ust. 1 pkt 2) ustawy Prawo budowlane.
Jeżeli dokument, wymagany w danej sprawie, znajduje się w aktach innego organu administracji lub podmiotów, które z mocy prawa lub porozumienia upoważnione są do załatwiania spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych lub wydawania zaświadczeń, wystarczającym jest przedstawienie przez stronę urzędowo poświadczonego przez ten organ lub podmiot odpisu lub wyciągu z tego dokumentu (art. 76a § 1 k.p.a.).
Uprawnionymi do poświadczenia odpisów dokumentów są również notariusze, a także występujący w sprawie pełnomocnicy strony będący adwokatami, radcami prawnymi, rzecznikami patentowymi, doradcami podatkowymi oraz upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany dokument (art. 76a § 2 i 2b k.p.a.).
1Dokument fakultatywny – przyspieszający rozpoznanie wniosku.
Opłata skarbowa:
1. Od przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innego podmiotu – 90 zł. /UWAGA: Nie podlega opłacie skarbowej dokonanie innej niż wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego/.
2. Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa albo prokury – 17 zł (nie dotyczy pełnomocnictw udzielanych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej).
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Krakowa (np. na poczcie, przelewem bankowym) lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach PKO Banku Polskiego S.A. na terenie Krakowa i kasach Urzędu.
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej w oryginale należy załączyć do wniosku.
NUMER KONTA
Opłata skarbowa – 49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Decyzja Prezydenta Miasta Krakowa
Załatwienie sprawy zgodnie z art. 35 i 36 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Brak.
Od decyzji służy odwołanie do Wojewody Małopolskiego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa - Wydział Architektury i Urbanistyki UMK, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Procedurę można pobrać: