Miejskie kontrole rowerowe – działanie, które miało swój początek w unijnym projekcie HANDSHAKE. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców podróżujących rowerami. Ci, którzy odwiedzają mobilny punkt kontroli, otrzymują bezpłatną „diagnostykę” stanu technicznego roweru ze strony profesjonalnych serwisantów. Mieszkańcy korzystający z kontroli mogą spodziewać się ponadto drobnych usług, takich jak: regulacja hamulców lub siodełka, smarowanie łańcucha oraz pompowanie opon. Pierwsze kontrole odbyły się w sierpniu 2020 r. i od tego czasu organizowane są każdego roku wiosną i jesienią. Do tej pory z usługi skorzystało ponad 3000 mieszkańców. Informacje na temat bieżących harmonogramów kontroli można znaleźć na stronie www.krakow.pl.
Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko to kampania organizowana od 2017 r., której celem jest zachęcenie krakowskich pracowników do korzystania z rowerów podczas podróży do i z pracy, a w szczególności do rezygnacji z samochodów na rzecz ekologicznych jednośladów. W 2022 r. w kampanii uczestniczyło ok. 220 pracodawców. Co roku zachęca ona co piątą osobę do rezygnacji z samochodu na rzecz roweru. Każdego roku jej organizatorzy przygotowują mnóstwo upominków dla aktywnych uczestników.
Raport podsumowujący wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczestników kampanii.
Edukacyjne wycieczki rowerowe organizowane były przez Wydział w ciągu ostatnich kilku lat. Ich uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie m.in. skład niezbędnego podstawowego wyposażenia roweru czy przepisy dotyczące zasad ruchu drogowego. Przede wszystkim jednak wycieczki pozwalały w praktyce sprawdzić wiedzę w tym zakresie. Na starannie dobranych trasach wycieczek nie brakowało rowerowych rozwiązań infrastrukturalnych, których przybywa na terenie Krakowa w szybkim tempie.