1. Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Dom Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Praskiej 25 zlokalizowany jest na działce o kształcie czworoboku, położonej u zbiegu ulic Praskiej, Czarodziejskiej i Zielińskiego. Do nieruchomości DPS poza wymienionym piętrowym budynkiem głównym zalicza się także parterowy budynek księgowości z pokojem gościnnym oraz parterowy budynek mieszkania chronionego z dwoma garażami.
Wejścia główne do Domu (od strony ul. Czarodziejskiej oraz ul. Praskiej) mają zainstalowane wideodomofony. Wejście od ul. Praskiej ograniczone schodami, znajdują się tam barierki pomocnicze. Wejście od ul. Czarodziejskiej do części administracyjno-biurowej DPS nie jest dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przejście na hol główny za pomocą schodołazu. Pozostałe wejścia do budynków mają charakter uzupełniający i służą w ciągach komunikacyjnych pracownikom lub dostawcom/usługodawcom. Osobom na wózkach inwalidzkich rekomendujemy bramkę wejściową od strony ul. Czarodziejskiej a następnie wejście do budynku od strony ul. Praskiej. Przy głównych drzwiach wejściowych (od strony ul. Praskiej) została zamontowana automatyka drzwi dla poprawy dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Osoby z problemami motorycznymi, osoby z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach, a także osoby z wózkami dziecięcymi mają możliwość skorzystania z dwóch pochylni. Jednej od strony ul. Czarodziejskiej, którą bezpośrednio można dostać się do kaplicy oraz drugiej od strony ogrodu, co ułatwia dostęp bezpośrednio do jadalni, jak i holu na parterze budynku.
2. Opis dostępności korytarzy, toalet, schodów i wind.
W budynku głównym od strony ul. Praskiej znajduje się winda osobowa dostosowana na potrzeby osób niepełnosprawnych, a także druga winda od strony ogrodu. Przejście od windy osobowej na dalszą część budynku jest pozbawione barier architektonicznych. Panel sterujący umieszczony jest na wysokości dostosowanej do osób poruszających się na wózkach. Można dostać się nią na każdą kondygnację budynku.
Komunikacja odbywa się również za pomocą klatek schodowych. Z dniem 30.06.2023 r. został oddany do użytku podnośnik pionowy dla osób z niepełnosprawnościami. Poprawi to dostępność do gabinetu doraźnej pomocy medycznej jak i części administracyjnej budynku. Realizacja zadania była możliwa dzięki pozyskanym środkom finansowym w ramach projektu „Dostępny samorząd - granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dodatkowo mamy pochylnie od strony ul. Czarodziejskiej, którą bezpośrednio można dostać się do kaplicy. Kolejna pochylnia znajduje się od strony ogrodu, co ułatwia dostęp bezpośrednio do jadalni, jak i holu na parterze budynku.
Kompleksy łazienkowe zostały dostosowane dla osób w różnym stopniu niepełnosprawności: umywalka z wgłębieniem, prysznice z brodzikiem wpuszczonym w posadzkę, uchwyty przy umywalkach, muszlach klozetowych, bidetach, wannach, prysznicach, podnośniki transportowe, siedziska w prysznicach, wanna uchylna z podnośnikiem.
3. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
W ramach realizacji zadania „Praska bez barier” zamontowane zostały pętle indukcyjne w miejscach pierwszego kontaktu tj. sekretariat, terapia zajęciowa, świetlica/jadalnia. W kompleksie uzupełniono również oznaczenia w alfabecie Braille'a (oprócz przycisków w windach) o piktogramy na drzwiach wejściowych toalet oraz oznaczenia kontrastowe na zakończeniu biegów schodów o zmiennej fakturze. Przy drzwiach wejściowych(wejście główne i wejście od ul. Czarodziejskiej) znajdują się plany tyflograficzne dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Na wszystkich kondygnacjach, oprócz piwnicy, ciągi korytarzy zaopatrzone są w poręcze wspierające w poruszaniu się osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Osoby z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach, a także osoby z wózkami dziecięcymi mają możliwość skorzystania z dwóch pochylni. Jednej od strony ul. Czarodziejskiej, którą bezpośrednio można dostać się do kaplicy oraz drugiej od strony ogrodu, co ułatwia dostęp bezpośrednio do jadalni, jak i holu na parterze budynku.
4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością.
Dom Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II w Krakowie przy ulicy Praskiej 25 nie dysponuje specjalnie oznakowanymi miejscami postojowymi dla osób z niepełnosprawnością.
5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Do budynków DPS i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Warunkiem wejścia z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
6. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Osoby niesłyszące korzystają z zewnętrznego tłumacza migowego.
7. Pomoc przeszkolonych pracowników na miejscu (asysta, pomoc w przemieszczaniu się po budynku, udzielenie kompleksowej informacji, itp.)
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II przy ulicy Praskiej 25 są przeszkoleni w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnością w zakresie udzielania kompleksowej informacji, asyście, pomocy w przemieszczaniu się po budynkach.
8. Informacje o dojeździe do obiektu komunikacją publiczną.
Do Domu Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II przy ulicy Praskiej 25 można dojechać komunikacją miejską, w tym autobusami nr: 101, 112, 162 z Ronda Grunwaldzkiego.