BIP MJO - Młodzieżowy Dom Kultury ul. Grunwaldzka

Biuletyn Informacji Publicznej

Młodzieżowego Domu Kultury

przy ulicy Grunwaldzkiej 5 w Krakowie

Logo MDK Grunwaldzka 5 Kraków

 

Zapraszamy również na www.mdkgrunwaldzka5.pl.


Młodzieżowy Dom Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej powstał w 1950 roku i od tego czasu na stałe wpisał się w kulturalno-edukacyjną mapę Krakowa. W placówce pod okiem doświadczonych pedagogów dzieci i młodzież mogą rozwijać artystyczne pasje i doskonalić swój warsztat. Nowatorskie programy nastawione są na rozwój myślenia kreatywnego, rozwijania wyobraźni i świadomego uczestniczenia w kulturze, a nadrzędną ideą jest nauka poprzez zabawę. Oferta MDK adresowana jest do każdej grupy wiekowej, a praca realizowana jest zarówno w ramach stałych form edukacyjnych, jak i również w zespołach artystycznych. Mocną stroną placówki są wydarzenia kulturalne oraz liczne konkursy plastyczne. Uczestnicy zajęć w MDK biorą udział w wielu konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, wyjeżdżają na plenery artystyczne, festiwale i przeglądy, zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju.
 
Z myślą o najmłodszych uczestnikach funkcjonuje Artystyczny Klub Malucha i Artystyczny Klub Starszaka. Propozycja ta może zainteresować zwłaszcza tych rodziców, którzy są zmuszeni na kilka godzin w ciągu dnia powierzyć swoje dzieci opiece z zewnątrz. W placówce pod okiem nauczycieli-instruktorów z kierunkowym wykształceniem pedagogicznym, dzieci nie tylko spędzają czas bezpiecznie, ale przede wszystkim kreatywnie, ucząc się ciekawych rzeczy na zajęciach ogólnorozwojowych, plastycznych, rytmicznych, teatralnych, muzycznych, językowych czy taneczno – ruchowych. Zajęcia są jednocześnie doskonałą zabawą i stwarzają możliwości nawiązania przyjaźni z rówieśnikami.

W MDK działa kilka pracowni muzycznych, w których młodzież  może zdobyć zarówno podstawowe umiejętności gry na instrumentach, jak również brać udział w regularnych próbach zespołów muzycznych. Warto wymienić funkcjonującą w ramach MDK od wielu lat Orkiestrę Rozrywkową AFERA BAND, którą tworzą młodzi wokaliści i muzycy grający na instrumentach smyczkowych, dętych, rytmicznych i gitarach. W placówce funkcjonuje zespół wokalno-instrumentalny w którym można szkolić głos i opracować repertuar estradowy z myślą o występach publicznych. Na terenie MDK prężnie od wielu lat działa także Krakowska Orkiestra Staromiejska, w której dzieci i młodzież kształcą się w zakresie gry na instrumentach. Indywidualni uczestnicy mogą korzystać z lekcji gry na pianinie, elektronicznych instrumentach klawiszowych, gitarze klasycznej i elektrycznej.

Studio Tańca Współczesnego kształci młodych ludzi w zakresie tańca współczesnego, demi – klasyki,
wprowadza elementy improwizacji, jogi, stretchingu i technik relaksujących. Natomiast podczas zajęć z Tańca Nowoczesnego, młodzi tancerze przygotowują układy choreograficzne i poznają tajniki współczesnego tańca (Hip–Hop, Funky, Clip, Street Dance), prezentując je później między innymi podczas imprez plenerowych. Dla młodszych uczestników, MDK proponuje zajęcia baletowe prowadzone przez doświadczonych instruktorów tego gatunku i kończące się zawsze na koniec roku szkolnego uroczystym występem podsumowującym roczne efekty pracy wychowanków.  

Młodzież uzdolniona plastycznie może brać udział w zajęciach prowadzonych  według autorskich
programów realizowanych przez doświadczonych artystów-plastyków. Proponowane formy to pracownia plastyczna, warsztaty graficzno – malarskie, pracownia ceramiczna, grafika komputerowa oraz Pracownia Komiksu. Podczas zajęć młodzi artyści nie tylko pracują nad swoimi dziełami, ale również poznają niezbędne informacje dot. warsztatu pracy oraz historii sztuki.

MDK zaprasza również do Pracowni Języka Angielskiego, gdzie zajęcia dostosowane są do wieku i umiejętności uczestników. W trakcie spotkań, uczestnicy nie tylko uczą się języka, ale poznają kulturę Wielkiej Brytanii. Starszych uczestników zapraszamy na przeprowadzane cyklicznie turnieje gier strategicznych, które w naszej placówce mają już dużą liczbę sympatyków.  
 
MDK w ciągu całego roku z myślą o swoich odbiorcach przygotowuje wiele imprez o charakterze edukacyjnym, artystycznym i rozrywkowym. Placówka realizuje konkursy i warsztatowe projekty artystyczne oraz prezentuje dokonania swoich uczestników na imprezach własnych, miejskich, festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. MDK jest organizatorem wielu konkursów o zasięgu nie tylko wojewódzkim i krajowym, ale także międzynarodowym. Placówka przygotowuje także liczne wystawy czy przedsięwzięcia artystyczne firmowane przez najbardziej znanych polskich plastyków.

To tylko część naszej bogatej oferty w której mamy nadzieję, każdy znajdzie coś dla siebie.


Informacje publiczne nie opublikowane w BIP podlegają udostępnieniu w trybie na wniosek. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek w Sekretariacie lub wysłać zapytanie drogą elektroniczną bądź listową. Informacja zostanie udostępniona w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku.