Rada Miasta Krakowa w dniu 21 stycznia 2026 roku podjęła uchwałę nr XLV/925/26 uchylającą uchwałę nr XVI/187/07 z 13 czerwca 2007 roku w sprawie przystąpienia Miasta Krakowa do Sieci miast europejskich, realizującej innowacyjną i trwałą politykę rodzinną.
W dniach 25-26 czerwca 2007 roku w Stuttgarcie odbyło się forum założycielskie Sieci Miast Europejskich „Miasta dla Dzieci”, podczas którego został podpisany Akt Założycielski. Obecnie koordynatorem organizacji jest Miasto Zabrze. Celem działania powyższej sieci jest realizacja innowacyjnej i trwałej polityki rodzinnej, przy aktywnym udziale liderów samorządowych z wiodących miast europejskich. Członkostwo w Forum pozwala wykorzystać najlepsze pomysły i koncepcje przy rozwijaniu i wdrażaniu działań służących rozwiązywaniu problemów dzieci, młodzieży i rodzin pochodzących z miast założycielskich sieci miast europejskich.