Zgłoszenie rozbiórki obiektu budowlanego
Przejdź do karty usługi AU-11 na Portalu Elektronicznych Usług
Zgłoszenia rozbiórki, o której mowa w art. 31 ust. 1 Prawa budowlanego, dokonuje się w:
- postaci papierowej albo
- formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem adresu elektronicznego.
Formularz zgłoszenia rozbiórki w formie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia pod adresem elektronicznym:
https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#gunb_epb_4_zgloszenie_rozbiorka_b
Wydział Architektury i Urbanistyki, ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków
Do wniosku o przyjęcie zgłoszenia należy dołączyć następujące dokumenty:
UWAGA: Dokumenty przedkładane do akt sprawy, winny być składane w oryginale, z wyłączeniem dokumentu, o którym mowa w art. 30b ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane.
Jeżeli dokument, wymagany w danej sprawie, znajduje się w aktach innego organu administracji lub podmiotów, które z mocy prawa lub porozumienia upoważnione są do załatwiania spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych lub wydawania zaświadczeń, wystarczającym jest przedstawienie przez stronę urzędowo poświadczonego przez ten organ lub podmiot odpisu lub wyciągu z tego dokumentu (art. 76a § k.p.a.). Uprawnionymi do poświadczenia odpisów dokumentów są również notariusze, a także występujący w sprawie pełnomocnicy strony będący adwokatami, radcami prawnymi, rzecznikami patentowymi, doradcami podatkowymi oraz upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany dokument (art. 76a § 2 i 2b k.p.a.).
Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa albo prokury wynosi 17 zł (nie dotyczy pełnomocnictw udzielanych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej).
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Krakowa (np. na poczcie, przelewem bankowym) lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach PKO Banku Polskiego S.A. na terenie Krakowa i kasach Urzędu.
Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej w oryginale należy załączyć do dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
NUMER KONTA - Opłata skarbowa - 49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Przyjęcie zgłoszenia w formie milczącej zgody, lub sprzeciw w formie decyzji Prezydenta Miasta Krakowa albo sprzeciw w formie decyzji Prezydenta Miasta Krakowa nakładającej obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.
Załatwienie sprawy zgodnie z art. 30 ust. 5 ustawy Prawo budowlane, tj. w terminie do 21 dni od dnia złożenia wniosku o przyjęcie zgłoszenia, przy czym nałożenie przez organ administracyjny obowiązku uzupełnienia zgłoszenia w drodze postanowienia brakujących dokumentów, przerywa bieg 21-dniowego terminu.
Brak.
Od decyzji Prezydenta Miasta Krakowa o wniesieniu sprzeciwu lub decyzji o wniesieniu sprzeciwu z jednoczesnym obowiązkiem uzyskania decyzji
o pozwoleniu na rozbiórkę, przysługuje od nich odwołanie do Wojewody Małopolskiego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa - Wydział Architektury i Urbanistyki UMK, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Procedurę oraz druk zgłoszenia zamiaru rozbiórki obiektu budowlanegomożna pobrać:
1. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, ale wymaga zgłoszenia, rozbiórka budynków i budowli o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości.
2. Zgodnie z art. 31 ust. 1a ustawy Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę oraz zgłoszenia rozbiórka:
1) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę;
2) budynków i budowli zlokalizowanych na terenach zamkniętych ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej.
3. Przepisów art. 31 ust. 1 i art. 31 ust. 1a pkt 2 ustawy Prawo budowlane nie stosuje się do rozbiórki obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych:
1) wpisanych do rejestru zabytków lub
2) objętych ochroną konserwatorską.
4. Zgodnie z art. 31 ust. 1c ustawy Prawo budowlane, rozbiórka budynków i budowli o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości, wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi, w którym należy określić zakres, miejsce i sposób wykonywania rozbiórki.
5. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
6. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia Wydział Architektury i Urbanistyki nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji.
7. Nałożenie obowiązku, o którym mowa w pkt 6, przerywa bieg terminu, o którym mowa w pkt 5.
8. Zgodnie z art. 30 ust. 6a w związku z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora pocztowego, o którym mowa w art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, albo, w przypadku doręczenia na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, dzień wystawienia dowodu wysłania, o którym mowa w art. 40 tej ustawy*, albo, w przypadku skorzystania z publicznej usługi hybrydowej, o której mowa w art. 2 pkt 7 tej ustawy, dzień odebrania dokumentu elektronicznego przez operatora wyznaczonego**.
* Zgodnie z art. 155 ust. 6 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2320 z późn. zm.) Gmina Miejska Kraków, jako jednostka samorządu terytorialnego będzie obowiązana stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego od dnia 1 stycznia 2024 r.
** Zgodnie z art. 155 ust. 6 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2320 z późn. zm.) Gmina Miejska Kraków, jako jednostka samorządu terytorialnego będzie obowiązana stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 października 2029 r.
Uwaga! Zgodnie z art. 147 ust. 2-4 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2320 z późn. zm.):
2. Doręczenie korespondencji nadanej przez osobę fizyczną lub podmiot niebędący podmiotem publicznym, będące użytkownikami konta w ePUAP, do podmiotu publicznego posiadającego elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP, w ramach usługi udostępnianej w ePUAP, jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego, do czasu zaistnienia obowiązku stosowania niniejszej ustawy, o którym mowa w art. 155, przez ten podmiot publiczny.
3. Doręczenie korespondencji nadanej przez podmiot publiczny posiadający elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP do osoby fizycznej lub podmiotu niebędącego podmiotem publicznym, o których mowa w ust. 2, stanowiącej odpowiedź na podanie albo wniosek złożone w ramach usługi udostępnionej w ePUAP, jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
4. W przypadkach, o których mowa w ust. 1-3, urzędowe poświadczenie odbioru, o którym mowa w art. 3 pkt 20 ustawy zmienianej w art. 105 [ustawy z dnia 17 lutego 2005 r.
o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 346 z późn. zm.)], jest równoważne dowodowi otrzymania, o którym mowa w art. 41.
9. Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub przed dokonaniem zgłoszenia, o którym mowa
w art. 31 ust. 1 Prawa budowlanego, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie robót, nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub dokonania zgłoszenia.
10. W trakcie postępowania Wydział Architektury i Urbanistyki może żądać, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub danych dotyczących prowadzenia robót rozbiórkowych.
11. Wydział Architektury i Urbanistyki może nałożyć obowiązek uzyskania decyzji pozwolenia na rozbiórkę obiektu budowlanego, jeżeli:
- może ona wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub
- wymaga ona zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
12. Inwestor może wystąpić o wydanie zaświadczenia o niewniesieniu sprzeciwu wobec zgłoszenia.