Lokalizacja i dojazd
Dom Pomocy Społecznej im. św. Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Praskiej 25 zlokalizowany jest na działce o kształcie czworoboku, położonej u zbiegu ulic Praskiej, Czarodziejskiej i Zielińskiego. Nieruchomość sąsiaduje z Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego. Do nieruchomości DPS poza wymienionym piętrowym budynkiem głównym zlicza się także parterowy budynek księgowości z pokojem gościnnym oraz parterowy budynek mieszkania chronionego z dwoma garażami.
Dojechać do naszego domu można komunikacją miejską, w tym autobusami nr: 101, 112, 162 z Ronda Grunwaldzkiego.
Rozkład jazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie znajduje się na stronie https://www.mpk.krakow.pl/
Wejście do Domu Pomocy Społecznej
Wejścia główne do Domu (od strony ul. Czarodziejskiej oraz ul. Praskiej) mają zainstalowane domofony. Wejście od ul. Praskiej ograniczone schodami, znajdują się tam barierki pomocnicze. Wejście od ul. Czarodziejskiej do części administracyjno- biurowej DPS nie jest dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przejście na hol główny za pomocą schodołazu. Pozostałe wejścia do budynków mają charakter uzupełniający i służą w ciągach komunikacyjnych pracownikom lub dostawcom/usługodawcom. Osobom na wózkach inwalidzkich rekomendujemy bramkę wejściową od strony ul. Czarodziejskiej a następnie wejście do budynku od strony ul. Praskiej. Przy głównych drzwiach wejściowych (od strony ul. Praskiej) została zamontowana automatyka drzwi dla poprawy dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Wjazd na teren Domu Pomocy Społecznej
Brama wjazdowa znajduje się od ul. Czarodziejskiej.
Winda osobowa
W budynku głównym od strony ul. Praskiej znajduje się winda osobowa dostosowana na potrzeby osób niepełnosprawnych, a także druga winda od strony ogrodu. Przejście od windy osobowej na dalszą część budynku jest pozbawione barier architektonicznych. Panel sterujący umieszczony jest na wysokości dostosowanej do osób poruszających się na wózkach. Można dostać się nią na każdą kondygnację budynku.
Komunikacja odbywa się również za pomocą klatek schodowych. Do części administracyjno- biurowej, gdzie znajdują się schody do dyspozycji osób niepełnosprawnych jest schodołazu. Dodatkowo mamy pochylnie od strony ul. Czarodziejskiej, którą bezpośrednio można dostać się do kaplicy. Kolejna pochylnia znajduje się od strony ogrodu, co ułatwia dostęp bezpośrednio do jadalni, jak i holu na parterze budynku.
Budynek główny
Budynek główny składa się z dwóch kondygnacji naziemnych i jest podpiwniczony. Dom przeznaczony jest dla 81 osób przewlekle somatycznie chorych o różnym stopniu sprawności i samodzielności. Pomieszczenia mieszkalne i użytkowe wewnątrz budynku wykorzystywane są w następujący sposób:
Piwnice:
Piwnice usytuowane są pod częścią mieszkalną i częściowo użytkową budynku i stanowią zaplecze pomocnicze dla mieszkańców (kaplica) i salka przy kaplicy (do których dostępne są dwa wejścia: zewnętrzne dostosowane do niepełnosprawnych, a także wewnętrzne, do którego można dostać się windą) oraz magazynowe, warsztatowe i techniczne. Wydzielona część piwnic jako zaplecze żywnościowe posiada osobne wejście od strony kuchni oraz osobną windę towarową dla tej części magazynu. Pomieszczenia piwniczne przeznaczone są do krótkotrwałego pobytu.
Parter:
Na parterze budynku znajdują się pokoje mieszkańców - dla 38 osób. Tu również znajduje się biblioteka, kuchenka mieszkańców, pomieszczenia higieniczno-sanitarne, kuchnia z jadalnią, świetlica, pomieszczania biurowe, socjalne, pralnia, gabinet doraźnej pomocy medycznej, terapii zajęciowej, dyżurki pielęgniarek i opiekunek. W jednym ze skrzydeł na parterze usytuowane są pomieszczenia biurowe administracji DPS.
I Piętro:
Tu znajdują się pokoje 43 mieszkańców, oraz pokój dzienny, palarnia, kuchenka podręczna dla mieszkańców, gabinet fizykoterapii, pomieszczenia higieniczno-sanitarne.
Przy klatce schodowej od ul. Praskiej na półpiętrze znajduje się sala kinezyterapii. Na wszystkich kondygnacjach, oprócz piwnicy, ciągi korytarzy zaopatrzone są w poręcze wspierające w poruszaniu się osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Toalety dla niepełnosprawnych
Kompleksy łazienkowe zostały dostosowane dla osób w różnym stopniu niepełnosprawności: umywalka z wgłębieniem, prysznice z brodzikiem wpuszczonym w posadzkę, uchwyty przy umywalkach, muszlach klozetowych, bidetach, wannach, prysznicach, podnośniki transportowe, siedziska w prysznicach, wanna uchylna z podnośnikiem.
Obsługa osób z niepełnosprawnościami
Pracownicy Domu chętnie pomogą osobom z niepełnosprawnościami w zakresie udzielania kompleksowej informacji, asyście, czy pomocy w przemieszczaniu się po budynku. Do kompleksu i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W kompleksie nie ma pętli indukcyjnych. W kompleksie nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (oprócz przycisków w windach) ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby niesłyszące korzystają z zewnętrznego tłumacza migowego.