Archiwum BIP MJO - Straż Miejska Miasta Krakowa
Dokument archiwalny
Święto Straży Miejskiej - 25 lat służby dla krakowian

Straż Miejska Miasta Krakowa istnieje od 1991 roku. Od ćwierćwiecza funkcjonariusze dbają o spokój i porządek w mieście. W obchodach 25-lecia na krakowskim Rynku Głównym wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Radni Miasta Krakowa, radni dzielnic, przedstawiciele wojska, służb mundurowych oraz jednostek i instytucji, które na co dzień współpracują ze Strażą Miejską.

 

- 25 lat temu grupa pasjonatów, osób, które wyczuwały potrzebę istnienia tego typu jednostki przystąpiła do tworzenia Straży Miejskiej. Kraków był pierwszym miastem, które powołało Straż, w którym funkcjonuje ona najlepiej w Polsce – powiedział Jacek Majchrowski

 

Obecnie w Straży Miejskiej Miasta Krakowa pracuje 482 funkcjonariuszy. Blisko 84 tys. zgłoszeń od mieszkańców rocznie świadczy o tym, że Straż Miejska jest ważną jednostką, której krakowianie potrzebują. Prezydent Krakowa dziękował funkcjonariuszom za dotychczasową pracę i podkreślił ich szczególną rolę, którą pełnią w życiu miasta.

 

- Straż wpisała się w krajobraz Krakowa. Zajmuje się wszystkim, co leży w kompetencjach naszego miasta. Mamy strażników rejonowych, specjalizujących się w ekologii, uczących dzieci bezpiecznych zachowań i tych, którzy dbają o porządek na ulicach. Imprezy i wydarzenia, organizowane przez Miasto nie odbyłyby się bez udziału Straży Miejskiej – zaznaczał Jacek Majchrowski.

 

Podczas uroczystości, decyzją Prezydenta RP, zasłużonym funkcjonariuszom wręczono złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi. Przyznano także medale za długoletnią służbę. Złotym krzyżem zostali odznaczeni: Adam Młot, komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa i Zbigniew Ulman, zastępca komendanta ds. operacyjnych.

 

- Straż Miejska wielokrotnie udowodniła, że jest potrzebna, a współpraca z nią układa się doskonale. Jak ciężko potrafią pracować na rzec mieszkańców, turystów i pielgrzymów pokazali strażnicy miejscy w trakcie Światowych Dni Młodzieży za co raz jeszcze im dziękuję - powiedział Józef Pilch, Wojewoda Małopolski. Życzył również funkcjonariuszom, by realizowali się zawodowo nosząc mundur.

 

Medale pamiątkowe z okazji XXV-lecia Straży Miejskiej Miasta Krakowa otrzymało 31 osób m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Zastępca Prezydenta Tadeusz Trzmiel, Wojewoda Małopolski Józef Pilch czy Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.


 

Podmiot publikujący:
Osoba odpowiedzialna:
ADAM MŁOT
Osoba publikująca:
MARCIN WARSZAWSKI
Data wytworzenia:
2016-09-05
Data publikacji:
2016-09-05
Data aktualizacji:
2016-09-05