Kluby Rodziców


Urząd Miasta Krakowa informuje, że Kluby Rodziców prowadzone przez organizacje pozarządowe, miejskie jednostki kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej stopniowo wznawiają działalność stacjonarną. Od dnia 15 czerwca br. zajęcia w Klubach będą odbywały się zarówno w formie stacjonarnej (w lokalu), jak i w formule on-line. Harmonogramy zajęć on-line znajdują się pod tym linkiem. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w zajęciach.

 

Zakres, charakter oraz intensywność zajęć stacjonarnych uzależnione są od indywidualnych warunków lokalowych Klubu oraz zapotrzebowania ze strony rodziców/opiekunów. W celu zachowania reżimów sanitarnych wymagane będą wcześniejsze zapisy na zajęcia odbywające się stacjonarnie w Klubach Rodziców.

 

Zajęcia on-line dla dzieci i rodziców odbywają się w grupach Klubów na Facebooku i poprzez inne komunikatory. Są to: warsztaty dla dzieci i rodziców, zajęcia ruchowe i muzyczne, spotkania ze specjalistami itp. Aby wziąć w nich udział należy dołączyć do grupy wybranego Klubu Rodziców na Facebooku lub innym wskazanym komunikatorze internetowym.

 

Zapraszamy na zajęcia do 10 Klubów Rodziców, prowadzonych przez organizacje pozarządowe wyłonione w wyniku otwartego konkursu ofert. Łącznie jest ich już 41 w naszym mieście i mamy nadzieję, że niedługo liczba ta jeszcze wzrośnie.

 

Kluby są miejscami spotkań i integracji rodziców z dziećmi, w szczególności w wieku do lat 3 oraz osób oczekujących na potomstwo. To tutaj można się podzielić swoimi doświadczeniami, dobrymi praktykami, problemami związanymi z posiadaniem i wychowaniem dzieci oraz stworzyć nieformalne grupy wsparcia.

 

W każdym Klubie dla rodziców przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne programy – ciekawe i rozwijające rodzinne warsztaty podnoszące kompetencje rodzicielskie oraz rozwijające umiejętności i zainteresowania dzieci i rodziców. Ponadto w Klubach regularnie odbywają się spotkania ze specjalistami – m.in. lekarzami, logopedami, psychologami, pielęgniarkami, położnymi, dietetykami, ratownikiem medycznym, którzy starają się przybliżyć kwestie związane ze zdrowiem, rozwojem oraz wychowaniem dziecka. Jest to szczególnie ważne dla młodych rodziców, którzy nie zawsze potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji i potrzebują wsparcia ekspertów.

 

Kluby Rodziców to nie tylko spotkania medyczne. To także warsztaty edukacyjne, kulturalne i rekreacyjne dla rodziców oraz osób oczekujących na potomstwo. Zapraszamy na m.in. zajęcia dogoterapii, kursy samoobrony, warsztaty masażu niemowląt, zajęcia plastyczne, muzyczne, pilates i joga dla kobiet w ciąży oraz zajęcia dedykowane ojcom. Podczas spotkań najmłodszymi opiekują się animatorzy w specjalnie utworzonych kącikach zabaw.

 

Kluby cieszą się bardzo dużą popularnością wśród rodziców, sieć Klubów jest cały czas rozbudowywana i na dzień dzisiejszy na mapie Krakowa funkcjonuje ich już 41.

 

Wraz z początkiem marca rozpoczął działalność kolejny Klub Rodziców. Mieści się on w Klubie Przewóz, filii Centrum Kultury Pogórza, przy ul. Łutnia 1 w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym harmonogramem Klubu dostępnym w zakładce ,,Klub Przewóz, ul. Łutnia 1" oraz do udziału w zajęciach!

 

Kluby Rodziców z dziećmi do lat 3 prowadzone przez organizacje pozarządowe są czynne od poniedziałku do piątku przez 5 godzin dziennie oraz w wybrane soboty.

 

Kluby Rodziców prowadzone są przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa z krakowskimi instytucjami kultury – Centrum Kultury Podgórza, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki", Ośrodkiem Kultury Kraków – Nowa Huta, Ośrodkiem Kultury im. C.K. Norwida, Nowohuckim Centrum Kultury, Krakowskim Forum Kultury. Do współpracy włączył się także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który prowadzi dwa Kluby. Łącznie Klubów prowadzonych przez miejskie jednostki kultury i MOPS jest już 31. Ponadto 10 Klubów prowadzonych jest przez organizacje pozarządowe.

 

Lokalizacja Klubów została tak zaproponowana, aby mieszkańcy wszystkich dzielnic Krakowa mieli do nich komfortowy dostęp. Jestem przekonana, iż udało się nam stworzyć prężną, ogólnomiejską sieci Klubów Rodziców, którą cały czas będziemy się starali rozwijać – podkreśla Marzena Paszkot, Pełnomocnik PMK ds. Rodziny, pomysłodawczyni i koordynatorka krakowskich Klubów.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie krakowskie rodziny do udziału w zajęciach oferowanych przez Kluby Rodziców, które są przykładem kompleksowej oferty zajęć o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i rozwojowym. Mamy nadzieję, iż spełnią one pokładane w nich oczekiwania i wpiszą się na stałe w mapę krakowskich miejsc przyjaznych rodzinie.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału promującego Kluby - TUTAJ

 

Informujemy, iż od dnia 1 marca 2017 zajęcia w Klubach Rodziców prowadzonych przez Centra i Ośrodki Kultury są płatne 1 zł od osoby dorosłej.

 

Osoby posiadające Krakowską Kartę Rodzinną 3+ obowiązuje 50% zniżka.

 

Zajęcia prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz organizacje pozarządowe są bezpłatne.

 

Ponadto informujemy, iż Centrum Kultury Podgórza wprowadziło Kartę Klubu Rodziców.

 

Ze standardami krakowskich Klubów Rodziców można zapoznać się TUTAJ

 

Szczegółowy wykaz Klubów wraz z harmonogramami znajduje się TUTAJ