Dokument archiwalny

NAJZDROWSZY SKLEPIK SZKOLNY W KRAKOWIE

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

 

 

Wczoraj, tj. 14.01.2016 r., w Urzędzie Miasta Krakowa, odbyła się gala rozstrzygająca konkurs „Najzdrowszy sklepik szkolny w Krakowie”.

Konkurs został ogłoszony w czerwcu, w trakcie konferencji „Zdrowe żywienie = mądre myślenie” i został skierowany do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ajentów sklepików szkolnych. Konkurs miał na celu kształtowanie wśród uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów nawyków zdrowego odżywiania. Miał również za zadanie promować szkoły oraz sklepiki szkolne oferujące w swoim asortymencie pełnowartościowe produkty dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży oraz przedstawienie najbardziej efektywnych działań szkoły w zakresie promocji zdrowej żywności oferowanej uczniom.

Sklepiki były oceniane wg trzech kryteriów – asortyment sklepiku uwzględniający potrzeby żywieniowe uczniów, różnorodność działań w zakresie kształtowania nawyków zdrowego odżywiania, oryginalność pomysłów na promocję zdrowej żywności w sklepiku szkolnym.

Jury pod przewodnictwem Marzeny Paszkot, Pełnomocnika PMK ds. Rodziny wybrało trzy najlepsze krakowskie sklepiki szkolne. Laureatami zostali:

• miejsce I – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 w Krakowie, ul. Stojałowskiego 31,

• miejsce II – Szkoła Podstawową nr 111 w Krakowie im. Wojska Polskiego, ul. Bieżanowska 204,

• miejsce III - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, os. Dywizjonu 303.

Zwycięzcy otrzymali bony od firmy Tesco Polska Sp. z o.o. oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Krakowską Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia.

 

W trakcie gali mogliśmy także zobaczyć występ laureatów konkursu „Zdrowie w roli głównej” oraz obejrzeć dwa zwycięskie filmy nadesłane do konkursu „Filmuj na zdrowie” oba konkursy zostały zorganizowane przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Ponadto wydarzeniu towarzyszył wernisaż prac laureatów konkursu plastycznego „Zdrowie odżywianie to mój styl” przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”.

Konkursy odbyły się w ramach akcji „Zdrowe żywienie = mądre myślenie”. Celem wszystkich trzech było promowanie zdrowego żywienia, zainteresowanie dzieci i młodzież tematem zdrowej żywności oraz upowszechnienie zdrowego odżywiania jako stylu życia. Konkursy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym może świadczyć długa lista nagrodzonych. W konkursie „Zdrowie w roli głównej” nagrodzonych zostało 7 zespołów, „Zdrowe odżywianie to mój styl” – 9 osób, a w „Filmuj na zdrowie” nagrodzonych i wyróżnionych zostało w sumie 11 osób i zespołów. Nagrody we wszystkich konkursach zostały ufundowane przez Gminę Miejską Kraków.

Już wkrótce poinformujemy Państwa o nowych konkursach promujących zdrowe odżywianie się zorganizowanych przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży oraz przez portal EkoRodzice we współpracy z Krakowską Wyższą Szkołą Promocją Zdrowia.