Dokument archiwalny

EURO 2012


Turniej Finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 - w skrócie Mistrzostwa Euro 2012 - będą to czternaste w historii finały piłkarskich zmagań o prym w Europie. Organizować je będą wspólnie Polska i Ukraina. Po raz trzeci w historii tej imprezy organizatorami będą dwa kraje (wcześniej: Belgia/Holandia w 2000 r. oraz Austria/Szwajcaria w 2008 r.).
18 kwietnia 2007 roku decyzją UEFA przyznano Polsce i Ukrainie status organizatora Mistrzostw EURO 2012. Decyzja ta wywoła radość, ale zrodziła wielki niepokój, ponieważ miasto Kraków uzyskało „jedynie” status miasta rezerwowego. Wszystkie działania, jakie są podejmowane przez miasto Kraków w procesie przygotowań do organizacji Mistrzostw EURO 2012, są konieczne dla wykonania zobowiązań Krakowa wobec UEFA oraz aplikacji o organizację Mistrzostw, a ich celem jest doprowadzenie miasta Krakowa do ekskluzywnego klubu Miast-Organizatorów UEFA- EURO 2012. Przedsięwzięcia podejmowane w ramach przygotowań miasta Krakowa do organizacji Mistrzostw EURO 2012 mają charakter wieloaspektowy i są determinowane wiążącymi Miasto zobowiązaniami wynikającymi z aplikacji o organizację Mistrzostw, wymogami UEFA oraz obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Podejmowane przedsięwzięcia obejmują m.in. działania w zakresie promocji, realizacji inwestycji, bezpieczeństwa, propagowania i rozwoju sportu oraz turystyki w kontekście Mistrzostw EURO 2012.

 


 

AKTUALNOŚCI

Narada EURO 2012 w Krakowie
28 października i 29 października 2008 w Krakowie odbyła się narada koordynacyjna miast organizatorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Oprócz przedstawicieli samorządów, które za cztery lata gościć będą kibiców i piłkarzy EURO 2012, w naradach uczestniczyli przedstawiciele Spółki PL 2012, PZPN i Ministerstwa Sportu i Turystyki RP.

Na zakończenie dwudniowych obrad, w środę (29 października) o godz. 13.00 w Sali Kupieckiej UMK odbyła się podsumowująca konferencja prasowa.

W spotkaniu z mediami udział wzięli m.in. Minister Mirosław Drzewiecki, Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa, Prezes Spółki PL.2012 Marcin Herra oraz Jakub Mazek - Koordynator Zespołu ds. UEFA EURO 2012 Polskiego Związku Piłki Nożnej.

„Współpraca pomiędzy miastami jest znakomita, konsekwentna i regularna. To, że dzisiaj jesteśmy w Krakowie potwierdza nasze przygotowanie do organizacji Euro we wszystkich sześciu miastach" - powiedział Marcin Herra w trakcie konferencji prasowej.

W podobnym tonie wypowiadał się również w kwestiach dotyczących współpracy polskich miast - „Mówimy o konkretach. Nie o kolorowych prezentacjach dotyczących dalekich planów, ale o projektach na najbliższe 2-3 miesiące". Jako bardzo mądrą ocenił Herra decyzję Krakowa o unieważnieniu przetargu dotyczącego dalszej przebudowy stadionu „Wisły". „Kraków jest tutaj dowodem naszego całkowitego spokoju o realizację projektu na czas, bez zbędnego pośpiechu" - mówił Marcin Herra.

„Mimo przesunięcia rozwiązania przetargu, nie będzie żadnych opóźnień" - zapewnił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Prezydent poinformował także o podjętej we wtorek (28 października) decyzji o dostosowaniu stadionu Hutnika do wymogów, tak aby podczas prac modernizacyjnych mogły tam być rozgrywane mecze Cracovii i Wisły.

Euromonitor w Krakowie

17. 11.2008 zakonczyła sie w Krakowie konferencja EUROMONITOR, mająca na celu monitorowanie przygotowań Polski do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Podobne spotkania, organizowane przez tygodnik Newsweek, telewizję Polsat oraz Rado Zet, odbyły się już w innych miastach przygotowujących się  do EURO 2012.

Kraków po wizycie UEFA

W dniach 22-23 stycznia 2009 odbywała się w Krakowie wizyta przedstawicieli UEFA,  Spółki PL2012 oraz PZPN-u zajmujących się tematyką związaną z infrastrukturą hotelową. Goście zapoznali się z zarekomendowanymi przez Biuro ds. Euro 2012 w Krakowie hotelami
o najwyższym, 4 i 5 gwiazdkowym standardzie. Przybyli specjaliści bacznie obserwowali stan przygotowań miasta w zakresie obiektów hotelowych, w perspektywie zbliżającego się Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w 2012 roku. Przedstawiciele UEFA udzielili cennych wskazówek, pozwalających na udoskonalenie przygotowań do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, jak również docenili dotychczasowe zaangażowanie i osiągnięcia skrupulatnie pracujących na najlepszy wizerunek Naszego Miasta.
Pod względem infrastruktury hotelowej Kraków niewątpliwie zostawia w tyle inne polskie miasta. W grodzie Kraka znajduje się ponad 30 tys. miejsc w obiektach o różnej kategoryzacji, w tym ponad 7 tys. pokoi w hotelach kategoryzowanych. Przedstawicielom UEFA, Biuro ds. Euro 2012 zaprezentowało również wykaz obiektów, które do roku 2012 rozpoczną funkcjonowanie na królewskich ulicach podnosząc atrakcyjność miasta, a zarazem efektywność planowanych wydarzeń sportowych.

Sekretarz Generalny UEFA w Krakowie
W dniach 5 i 6 lutego, po wizycie na Ukrainie, w Krakowie przebywał Sekretarz Generalny UEFA David Taylor. Wizyta miała charakter roboczy, a jej celem było sprawdzenie stanu przygotowań miasta do organizacji Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku.
W skład podróżującej w ostatnich dniach po Ukrainie i Polsce międzynarodowej delegacji, obok Davida Taylora - Sekretarza Generalnego Europejskiej Unii Piłkarskiej weszli także; Martin Kallen - dyrektor UEFA odpowiedzialny za przygotowanie Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w 2012 roku, Philippe Margraff - Dyrektor zarządzający Mediami w UEFA, Lukas Acherman - menager ds. handlowych i Alan Ridley - kierownik ds. sponsoringu i promocji UEFA. Delegacji towarzyszyli przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej na czele z prezesem związku Grzegorzem Lato. Goście z UEFA odwiedzili kluczowe obiekty z punktu widzenia organizacji EURO 2012 w Krakowie oraz zapoznali się ze stanem realizowanych przy tej okazji inwestycji. Odwiedzili m.in. Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach, modernizowany Stadion Miejski Wisła Kraków -arena mistrzostw oraz oddany niedawno do użytku kompleks komunikacyjny w obrębie Dworca Głównego, którego wizytówkami są Regionalny Dworzec Autobusowy i Krakowski Szybki Tramwaj. Podczas napiętego harmonogramu wizyty delegaci UEFA i PZPN spotkali się z Prezydentem Miasta Krakowa - Jackiem Majchrowskim, który potwierdził gotowość Krakowa do przeprowadzenia losowania drużyn poszczególnych grup eliminacyjnych Mistrzostw Europy. 
Wizyta była ważnym etapem sprawdzianu przygotowań Krakowa do Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku. Zbliża się bowiem termin decyzji UEFA w sprawie wyznaczenia miast, które ostatecznie przyjmą mecze turniejowe.

II Rocznica UEFA EURO 2012 w Krakowie

W związku z przypadającą w dniach 17-18 kwietnia drugą rocznicą przyznania Polsce i Ukrainie Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku Miasto przygotowało szereg niespodzianek dla swoich mieszkańców. W dniach 17-18 kwietnia na Placu Wszystkich Świętych3-4, przed głównym wejściem do Magistratu został ustawiony specjalny namiot gdzie każdy mógł w godzinach od 10:00 do 18:00 zapoznać się z aktualnym stanem przygotowań Miasta do organizacji Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012 jak również zobaczyć wizualizację stadionów czy zrobić sobie zdjęcie w niecodziennym bucie piłkarskim.

Równocześnie 17 kwietnia do krakowskich gazet (Dziennik Polski i Metro) została dołączona naklejka w kształcie szalika, a na zmotoryzowanych, którzy zdecydowali się zarejestrować swój pojazd lub odebrać prawo jazdy przez cały tydzień (14.04 - 17.04) czekały specjalnie przygotowane na tą okazje zawieszki zapachowe wydawane przez Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców przy ul. Wielickiej, Powstania Warszawskiego i na oś. Zgody.

 

13 maja 2009 pechową datą dla Krakowa


13 maja 2009 roku Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Federacji Piłkarskiej dokonał wyboru miast-organizatorów, w których odbędą się mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Pojedynki Euro 2012 odbędą się w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Spośród polskich miast, kandydatura Krakowa została odrzucona. Michel Platini podkreślił, że wszystkie polskie miasta spełniają kryteria zorganizowania Euro 2012. Decyzja o odrzuceniu Chorzowa i Krakowa była spowodowana tym, że miasta te już wcześniej znajdowały się na liście rezerwowych.