Gmina Miejska Kraków wdrożyła nowy program mieszkaniowy pod nazwą „Mieszkanie za remont”, który umożliwia wynajem gminnych lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony w zamian za wykonanie w nich remontu.
zamieszkują z zamiarem pobytu stałego na terenie Krakowa,
nie posiadają prawa własności lub współwłasności do lokalu lub nieruchomości położonych na terenie Krakowa i miejscowości pobliskiej (przez miejscowość pobliską należy rozumieć miejscowość położoną w powiecie krakowskim, wielickim lub proszowickim)
osiągnęły średni miesięczny dochód netto w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku na jedną osobę w wysokości:
Wniosek do programu „Mieszkanie za remont (wzór wniosku stanowi załącznik do procedury).
Deklaracja o wysokości dochodów (zał. 2 do procedury).
Dokument potwierdzający wysokość dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego uzyskanych w okresie trzech pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku, w szczególności:
1) zaświadczenie o dochodzie z zakładu pracy (załącznik nr 3 do procedury) – dot. osób zatrudnionych na podstawie m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło.
2) odcinki przekazów pocztowych renty/emerytury lub zaświadczenie z ZUS/ZER/KRUS – dot. osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe.
3) odcinki przekazów pocztowych lub wyciąg z konta bankowego i odpis wyroku sądowego przyznającego alimenty – dot. osób otrzymujących alimenty na podstawie wyroku sądowego.
4) karta zasiłkowa o wypłaconych świadczeniach rodzinnych/świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub odcinki przekazów pocztowych lub wyciąg z konta bankowego – dot. osób pobierających świadczenia rodzinne/świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
5) zaświadczenie/ decyzja potwierdzająca rodzaj i wysokość zasiłku/stypendium dla uczniów, studentów i doktorantów – dot. pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym (stypendium szkolne i zasiłek szkolny), pomocy materialnej dla studentów (stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomoga, stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, stypendia doktoranckie, stypendia sportowe) oraz inne stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom i studentom.
6) zaświadczenie z urzędu gminy o dochodowości z hektara przeliczeniowego – dot. osób posiadających gospodarstwo rolne.
7) oświadczenie o dochodach (załącznik nr 5 do procedury) lub zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego – w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
8) zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego zawierające informacje o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu i stawce podatku (w przypadku podatku opłacanego w formie ryczałtu) bądź wysokości opłacanego podatku (w przypadku podatku opłacanego w formie karty podatkowej) za poprzedni rok kalendarzowy - w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
9) zaświadczenie/ karta zasiłkowa z urzędu pracy – dot. osób pobierających świadczenia z urzędu pracy (np. zasiłki, stypendia finansowane ze środków Unii Europejskiej).
10) przekazy/ przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów – jeśli wnioskodawca lub członkowie rodziny są zobowiązani orzeczeniem sądu, ugodą sądową lub inną ugodą zawartą przed mediatorem lub innym tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do ich płacenia na rzecz osoby spoza gospodarstwa domowego.
Oświadczenie o stanie majątkowym (zał. 4 do procedury).
Dokumenty potwierdzające faktyczne zamieszkiwanie z zamiarem stałego pobytu na terenie Krakowa np. umowy najmu.
Prawomocne orzeczenie Sądu o rozwodzie lub separacji wraz z ewentualnym orzeczeniem dotyczącym podziału majątku dorobkowego lub sposobu korzystania z mieszkania (dotyczy osób, które są po rozwodzie lub pozostają w separacji).
Do wniosku można dołączyć dokumenty:
Dylom ukończenia studiów wyższych w rozumieniu art. 77 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tytuł magistra).
Orzeczenie o niepełnosprawności.
Dokument potwierdzający posiadanie statusu repatrianta.
Potwierdzenie odprowadzania podatku dochodowego w Krakowie (dotyczy tylko wnioskodawcy).
Ocena wniosków następuje w oparciu o kwestionariusz kwalifikacji punktowej stanowiący załącznik nr 5 do uchwały, według stanu na dzień złożenia wniosku.
Decydujące znacznie w przypadku uzyskania takiej samej ilości punktów ma data złożenia wniosku.
Wnioski do II Edycji Programu można składać w okresie od 15 marca 2023 r. do 14 kwietnia 2023 r.
Druki wniosków dostępne są w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, Rynek Podgórski 1 – (parter) lub na stronie internetowej: Usługa (procedura) ML-14