Dokument archiwalny

Przedsięwzięcia promocyjne Krakowa w 2018 roku:

 

Do najważniejszych przedsięwzięć promocyjnych w  2018 r. należały takie projekty, jak:

 

Krakowska Wyprawka

Projekt stanowiący symboliczne przywitanie najmłodszych mieszkańców Krakowa i budowanie więzi z miastem od przysłowiowej kołyski. Krakowskie Wyprawki są doręczane do nowo narodzonych krakowian od 2018 roku. W skład Krakowskiej Wyprawki – wraz z listem powitalnym Prezydenta Miasta Krakowa – wchodzi: zestaw tekstyliów (kocyk, body, czapeczka) – wszystko opatrzone lokalnymi symbolami, opracowanymi zgodnie z nowym systemem identyfikacji wizualnej miasta, zabawka – grzechotka w postaci smoka z owieczką w brzuchu nawiązującą do znanej legendy, książka z wierszykami o Krakowie autorstwa Michała Rusinka oraz karta biblioteczna i Informator Krakowskiej Rodziny. Zgodnie z szacunkowymi danymi otrzymanymi w Urzędzie Stanu Cywilnego do uzyskania Wyprawki uprawnionych będzie ok. 10 000 dzieci urodzonych w 2018 roku i zameldowanych w Krakowie na pobyt stały.

 

System Identyfikacji Wizualnej oraz System Koordynacji Promocji

Nowy System Identyfikacji Wizualnej Miasta Krakowa (SIW), opracowany w 2017 r., sukcesywnie wdrażany w 2018 r. poprzez m.in. System Koordynacji Promocji (akceptacja druków) powstał, by jednoznacznie identyfikować miejskie inicjatywy. Opiera się na założeniu, że dzisiaj miasto to także marka realizująca cele komunikacyjne, strategiczne i biznesowe; ma być silna i wyróżniająca, odpowiadać na potrzeby użytkowników przestrzeni miejskiej i budzić emocje. SIW jest widoczny w przestrzeni miasta. Zdobywa branżowe nagrody przyznawane przez polskich i europejskich ekspertów z dziedzin komunikacji, marketingu i dizajnu - dotychczas został wyróżniony następującymi nagrodami: RED DOT – czyli „Oscar designu” w kategorii Communication Design 2017, "Kreatura" w XXI edycji konkursu niezależnej kreacji w reklamie, Transform Awards Europe (2 statuetki w kategoriach: Best visual identity in the public sector oraz Best place or nation brand).

 

Dzień Otwarty Magistratu – 3.06.2018

Dzień Otwarty Magistratu to inicjatywa cykliczna. W terminie zbliżonym do Święta Miasta Krakowa mieszkańcy miasta zaproszeni są do odwiedzenia Magistratu - nie tylko do zwiedzenia budynku i poznania działalności struktur administracyjnych Miasta, ale przede wszystkim do spotkania i wzajemnego poznania. Jest to przedsięwzięcie organizowane z różnymi jednostkami i partnerami, z bogatą ofertą aktywności, a także programem artystyczno-warsztatowym. Pokazuje szerokie spektrum działań, jakie są realizowane są w Krakowie.

Tegoroczne świętowanie nawiązywało do lokalnych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i związanej z nimi lokalnej kampanii informacyjno-promocyjnej: Wyzwolona_2018. Na odwiedzających, którzy dołączyli do wspólnego świętowania i odwiedzili Magistrat czekał cały szereg atrakcji, które wpisywały się w klimat Krakowa lat 20. i 30., a także nawiązywały do zabaw, motywów artystycznych, muzyki i mody z tamtego okresu.Święto zostało zainaugurowane wystąpieniem Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, który wraz z Bogusławem Kośmiderem, Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa przywitali mieszkańców i gości.

Oprócz tradycyjnej możliwości zwiedzenia Pałacu Wielopolskich z przewodnikiem  można było wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach artystycznych inspirowanych sztuką i modą Dwudziestolecia Międzywojennego, a także projekcjach filmowych w specjalnie na tę okazje zaaranżowanym kinie w bramie (w repertuarze: Paweł Gaweł, Ada! To nie wypada! oraz Zapomniana melodia). W klimat retro przeniosły uczestników też koncerty, spektakle, animacje, zabawy i tańce prezentowane na scenie przed budynkiem oraz na dziedzińcach. Na gości czekało wiele atrakcji rekreacyjno-sportowych nawiązujących do zabaw podwórkowych sprzed lat. Można było grać w klasy, piłkę, bierki, zośkę, skakać w workach i w gumę czy wziąć udział w  przeciąganiu liny. Na miłośników literatury czekały książki do czytania na trawie, zostały także zorganizowane seanse wspólnego czytania. Do tego automobil z epoki, animatorzy na szczudłach, żonglerzy, bańki mydlane i balony – wszystko to tworzyło wpaniałą atmosferę wspólnego świętowania wpisującego Dzień Otwarty Magistratu w festiwal atrakcji składających się na Dni Krakowa.

Dodatkowo w trakcie dnia otwartego można było zapoznać się z informacjami dotyczącymi nowo wprowadzanej Karty Krakowskiej, a także projektami zrealizowanymi w ramach dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Tradycyjnie już w Magistracie prezentowały swoją działalność krakowskie dzielnice, a także odbywał się  finał projektu Uczeń-Obywatel.

 

Święto Flagi Miasta Krakowa - II edycja - 5.06.2018

31 maja 2017 roku Rada Miasta Krakowa uchwałą Nr LXXIII/1758/17 ustanowiła Święto Flagi Miasta Krakowa towarzyszące Świętu Miasta Krakowa. Ustanowienie święta poświęconego fladze Krakowa to przybliżenie Mieszkańcom znaczenia tego symbolu, to także okazja do budowania lokalnej identyfikacji wokół czytelnego znaku, jednoznacznie kojarzonego z Krakowem, z tradycją i historią Miasta. Jednocześnie weszło w życie Zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa Nr 1336/2017 z dnia 31 maja 2017 roku w sprawie zasad posługiwania się symbolami Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zawierające kalendarium dekoracji miasta w zakresie flagowania i podświetlania obiektów przy okazji ważnych świąt i rocznic. Ustanowieniu Święta Flagi Miasta Krakowa towarzyszyła akcja edukacyjno-promocyjna: flagi (1000 sztuk) i chorągiewki miejskie (5000 sztuk) rozdawano mieszkańcom podczas Dnia Otwartego Magistratu (4 czerwca) oraz w dniu Święta Miasta Krakowa oraz Święta Flagi Miasta Krakowa (5 czerwca). Do placówek edukacyjnych i jednostek kultury zostało przekazanych 620 flag wraz z listem Prezydenta Miasta Krakowa oraz broszurą o miejskich symbolach. Dodatkowo w 2017 roku flagi miejskie (600 sztuk) rozdawane były Mieszkańcom przy okazji obchodów 99. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej, podczas zorganizowanej 27 października 2017 roku inscenizacji historycznej zrealizowanej na Rynku Głównym. W roku 2018 kontynuowane są działania mające na celu przybliżanie znaczenia lokalnych symboli. Podczas Święta Flagi Miasta Krakowa 2018 zostało rozdanych 3000 flag i chorągiewek w kolorach miejskich.

 

Badanie pilotażowe pomiaru stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym (FeNO) u dzieci klas III szkół podstawowych w Krakowie w ramach kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”

Przeprowadzenie pilotażowego projektu polegającego na działaniach edukacyjno-informacyjnych skierowanych do wybranych roczników uczniów szkół podstawowych, pod kątem chorób płuc, w ramach prowadzonej przez Miasto kampanii na rzecz poprawy jakości powietrza na terenie Krakowa. Celem badania zrealizowanego przez Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie było określenie związku między stężeniem tlenku azotu w wydychanym powietrzu u dzieci z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego i dzieci z grupy kontrolnej w zależności od zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego (smogu) w Krakowie.

 

Maski antysmogowe

W sezonie zimowym 2017/2018 miasto zrealizowało zamówienie na dedykowane półmaski z wymiennym filtrem z aktywnym węglem, w ramach kampanii miejskiej na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”. 5 000 półmasek, opakowanych i oznaczonych logotypem Miasta Krakowa, chroniących przed smogiem, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem, pyłkami, alergenami, wirusami, bakteriami oraz pyłami zawieszonymi w powietrzu PM 10 i PM 2.5, trafiło do krakowskich przychodni pulmonologicznych. Otrzymali je zarejestrowani pacjenci ponad dwudziestu przychodni w Krakowie w trakcie wizyt lekarskich.

W grudniu 2018 r. miasto przekazało do dystrybucji kolejną partię masek (40 tys.) z przeznaczeniem dla klientów CAS-ów, Klubów Rodzica i przychodni.

 

 

Inne ważne przedsięwzięcia realizowane w 2018 r.:

1. Organizacja i współorganizacja przedsięwzięć promocyjnych - Zatrać się w zieleni – Pikniki krakowskie, Dni Krakowa;

2. Wymiana elementów systemu wystawienniczego realizującego założenia nowego SIW - parasole, windery, leżaki, torby i koce piknikowe;

3. Zorganizowanie cyklu otwartych wykładów o witrażach w związku z przygotowaniem i promocją wydania Pierwszego Tomu „Korpusu Witraży Średniowiecznych w Polsce”;

4. Promocja Miasta Krakowa poprzez działalność wydawniczą - przygotowanie publikacji pt.: „Planty krakowskie”, „Rozwój miasta przez pryzmat procesów rewitalizacji. Przykład Krakowa 2004-2017", "Dziedzictwo Archeologiczne a nowe technologie";

5. Promocja Miasta Krakowa poprzez współorganizowanie przedsięwzięć dotyczących prezentacji polskiej sztuki ludowej, tradycji i folkloru - Spółdzielczy Świętojański Jarmark Smaku i Folkloru w dn. 22.06.2018 - 1.07.2018 r.;

6. Promocja Miasta Krakowa poprzez podejmowanie działań o charakterze sportowym: współorganizacja Strefy Kibica podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej - zapewnienie usług ochrony fizycznej osób i mienia w dn. 14.06 - 16.07.2018 r., realizacja aktywności w ramach działalności sportowej Akademii Sportu PROGRES;

7. Promocja Miasta Krakowa poprzez współorganizowanie działań o charakterze charytatywnym - IX Rajd Pojazdów Zabytkowych na rzecz Centrum Onkologii w Krakowie w dn. 26-27.05.2018 r. oraz 25. Jubileuszowy Integracyjny Festyn dla Dzieci w dniu 24.06.2018 r.;

8. Promocja przedsięwzięć finansowanych bądź współfinansowanych przez Miasto na nośnikach promocyjnych (citylighty, telewizja autobusowa MPK TV, plansze w automatach KKM) pozostających w gestii Gminy Miejskiej Kraków, m.in. w ramach współpracy z MPK i ZIKIT;

9. Promocja Krakowa w ramach przedsięwzięć zewnętrznych o znaczeniu wizerunkowym - Dyktando Krakowskie, Targi Seniora, Festiwal Kolorów, Ogólnopolski Turniej Taneczny o Mistrzostwa Krakowa w Tańcu Towarzyskim w dn. 17.06.2018 r., KIERMASH edycja LATO i ZIMA, Festyn Jesień Kurdwanów, Festiwal Kulturo, MeetUp 2018, Krakowski Festiwal Górski, Street Park Kraków, Szlachetna Paczka itp.