II. Miejski Program Rewitalizacji Krakowa - na mocy Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji MPRK wygasł z dniem 31 grudnia 2023 r.
Miejski Program Rewitalizacji Krakowa został przyjęty Uchwałą Nr LIX/1288/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 grudnia 2016 r. w trybie ustawy o samorządzie gminnym, z późniejszymi zmianami (Uchwała Nr LXII/1373/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 stycznia 2017r., Uchwała Nr XCI/2390/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 20 grudnia 2017 r., Uchwała Nr XCV/2485/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 lutego 2018 r., Uchwała Nr XXXVI/929/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 lutego 2020 r., Uchwała Nr LVII/1657/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 5 maja 2021 r. zmieniająca uchwałę nr LIX/1288/16 w sprawie przyjęcia aktualizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa.). Zaktualizowany dokument uwzględniał wymagania, które zostały określone w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz w Wytycznych Ministra Rozwoju w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020, nie jest natomiast gminnym programem rewitalizacji w rozumieniu Ustawy z 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Aktualizacja Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa wynikała również z przepisu art. 52 ust. 1 Ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji, który stanowił, że „Do dnia 31 grudnia 2023 r. dopuszcza się realizację przedsięwzięć wynikających z programu zawierającego działania służące wyprowadzeniu obszaru zdegradowanego ze stanu kryzysowego, przyjmowanego uchwałą rady gminy, bez uchwalania gminnego programu rewitalizacji. W takim przypadku wyznaczenie w drodze uchwały obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, Strefy, a także uchwalenie miejscowego planu rewitalizacji nie jest dopuszczalne”.
Miejski Program Rewitalizacji Krakowa był podstawowym, strategicznym dokumentem w zakresie działań ukierunkowanych na rewitalizację obszarów zdegradowanych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb społecznych, gospodarczych i środowiskowych. W dokumencie tym zawarto diagnozę zjawisk kryzysowych przeprowadzoną w skali całej Gminy, na tej podstawie wyznaczono obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji oraz opisano działania służące wyprowadzeniu obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego. W wyniku przeprowadzonej diagnozy w aktualizacji MPRK wyznaczono obszar rewitalizacji składający się z trzech podobszarów, które zostaną objęte procesem rewitalizacji:
Generalnym celem Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa było podjęcie kompleksowych, zintegrowanych działań przy aktywnym udziale mieszkańców Krakowa, ukierunkowanych na ograniczenie nierówności w warunkach życia mieszkańców i poprawę dostępu do możliwości jakie stwarza miasto.
Miejski Program Rewitalizacji Krakowa - dokument zaktualizowany
Sprawozdania z monitorowania Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa
III. Gminny Program Rewitalizacji
Informacja o aktualnym zaawansowaniu prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji
IV. Realizacja zadań publicznych Gminy Miejskiej Kraków w obszarze rewitalizacji z pominięciem otwartego konkursu ofert
Oferty złożone w trybie art. 19 a ustawy - rok 2024 - OGŁOSZENIA
Oferty złożone w trybie art. 19 a ustawy - rok 2023 - OGŁOSZENIA
Oferty złożone w trybie art. 19 a ustawy - rok 2022 - OGŁOSZENIA
Oferty złożone w trybie art. 19 a ustawy - rok 2021 - OGŁOSZENIA
Oferty złożone w trybie art. 19 a ustawy - rok 2020 - OGŁOSZENIA
Oferty złożone w trybie art. 19 a ustawy - rok 2019 - OGŁOSZENIA
Oferty złożone w trybie art. 19 a ustawy - rok 2018 - OGŁOSZENIA
V. Realizacja zadań publicznych Gminy Miejskiej Kraków w obszarze rewitalizacji - otwarte konkursy ofert
VI. Rehabilitacja zabudowy blokowej osiedli w Krakowie
Rehabilitacja zabudowy blokowej, nazywana czasami "humanizacją osiedli", dotyczy terenów osiedli mieszkaniowych wznoszonych głównie w oparciu o technologie wielkopłytowe. Osiedla powstałe głównie w latach 70-tych i 80-tych, zaprojektowane zgodnie z ówczesnymi trendami urbanistycznymi, przez dziesięciolecia podlegały zmianom, także niekorzystnym. Zmiany demograficzne i cywilizacyjne, migracje mieszkańców, zużycie zasobów mieszkaniowych i technicznych, to tylko niektóre z procesów prowadzących do stopniowego narastania przez ostatnie dziesięciolecia zjawisk kryzysowych. Rehabilitacja jest zatem procesem przywracania osiedlom pierwotnych wartości funkcjonalno-przestrzennych i społecznych oraz dostosowaniem ich do współczesnych standardów cywilizacyjnych.
Procesy konsultacyjne związanie z tworzeniem Gminnego Programu Rewitalizacji Krakowa
Zakończone konsultacje
Konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji w Mieście Krakowie (16 maj 2022 r. - 24 czerwiec 2022 r.)
Konsultacje społeczne z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa, dotyczących projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Krakowa (19 kwietnia 2024 r. - 7 czerwca 2024 r.) - RAPORT Z KONSULTACJI
Zobacz więcej informacji na stronie Rewitalizacji w Krakowie
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego – odmienne zasady