USTALANIE PRAWA DO DODATKU AKTYWIZACYJNEGO – PO PODJĘCIU ZATRUDNIENIA W NIEPEŁNYM WYMIARZE ZE SKIEROWANIA URZĘDU
Nie dotyczy.
Centrum Aktywizacji Zawodowej - Referat Obsługi Instrumentów i Programów Rynku Pracy.
Dokumenty przedkładane są w oryginałach, uwierzytelnionych przez wystawcę kserokopiach dokumentów lub odpisach, których zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.
Postępowanie nie podlega opłatom.
Decyzja administracyjna o przyznaniu / odmowie przyznania prawa do dodatku aktywizacyjnego.
Niezwłocznie. W razie konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego – nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy.
Brak.
Od decyzji administracyjnej wydanej przez Prezydenta Miasta Krakowa przysługuje prawo wniesienia odwołania do Wojewody Małopolskiego - Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, ul. Basztowa 22, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa - Dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, ul. Wąwozowa 34, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Art. 48 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 4 pkt 1, 4 oraz art. 72 ust. 1, 6, 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 1482 z późn. zm.),
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r. poz. 1189).
Dodatek aktywizacyjny – oznacza kwotę wypłaconą osobie, która będąc bezrobotnym posiadającym prawo do zasiłku:
Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:
Wysokość dodatku aktywizacyjnego – w przypadku bezrobotnego, który w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy, przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.
Szczegółowe informacje można uzyskać w pok. nr 123 (Samodzielne Stanowisko ds. Statystyki, Informacji Publicznej i o Usługach Urzędu), tel. (12) 68 68 122, (12) 68 68 123 oraz w pok. nr 214 A – Referat Obsługi Instrumentów i Programów Rynku Pracy, tel. (12) (12) 68 68 284.