Oddawanie nieruchomości w dzierżawę (z wyłączeniem dzierżawy targowisk, terenów zarządzanych przez Wydział Spraw Administracyjnych oraz pasów drogowych)
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (tzw. RODO) informujemy, że administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Krakowa z siedzibą Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków. Z administratorem można się skontaktować listownie (adres jw.) lub drogą elektroniczną – adres e-mail: gs.umk@um.krakow.pl.
Dane osobowe będą przetwarzane w celach związanych z gospodarowaniem nieruchomościami Gminy Miejskiej Kraków i Skarbu Państwa.
Dane są objęte rejestrem czynności przetwarzania pn. Podmioty uczestniczące w obrocie nieruchomościami.
Informujemy, że:
Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: adres pocztowy – jw., adres e-mail: iod@um.krakow.pl.
Wydział Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29,
nieruchomości Gminy Miejskiej Kraków
Referat Dzierżaw, Użyczeń i Służebności
Krowodrza
Nowa Huta
Podgórze
Śródmieście
nieruchomości Skarbu Państwa
Referat Gospodarowania Nieruchomościami Skarbu Państwa
Krowodrza, Nowa Huta, Podgórze, Śródmieście
Zadaj pytanie w sprawie procedury: www.bip.krakow.pl/idz
1) Pisemny wniosek o oddanie nieruchomości w dzierżawę, zawierający następujące informacje:
- dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, numer PESEL, adres), w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – nazwa firmy i adres siedziby, w przypadku osoby prawnej - nazwa firmy i adres siedziby oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego,
- oznaczenie nieruchomości w ewidencji gruntów,
- położenie nieruchomości,
- powierzchnię dzierżawy (w przypadku części działki),
- cel dzierżawy,
Załączniki do wniosku:
1) Mapa ewidencyjna wydana przez Wydział Geodezjiz zaznaczonym zakresem przedmiotu dzierżawy /uwierzytelniona kopia/.
2) W przypadku planowanej inwestycji mapa sytuacyjno- wysokościowa
z naniesioną lokalizacją nieruchomości wnioskowanej do dzierżawy /uwierzytelniona kopia/.
3) W przypadku zawierania umów dzierżawy nieruchomości gruntowych, na których wzniesione są obiekty z nakładów poniesionych przez wnioskodawcę lub jego poprzednika prawnego
- potwierdzenie prawa wnioskodawcy do nakładów poniesionych na wybudowanie obiektu (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, potwierdzenie nabycia spadku) /oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem/,
- ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę lub ostateczna decyzja
o pozwoleniu na użytkowanie obiektu /oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem/.
4) W przypadku braku decyzji, o których mowa w pkt. 3 – odpowiednio dla obiektów wzniesionych:
- przed dniem 1 marca 1975 r. – pisemne oświadczenie strony o terminie wybudowania obiektu bez wymaganych pozwoleń,
- w okresie po 1 marca 1975 r. decyzja orzekająca, że wykonane roboty budowlane bez zgody właściwego organu administracyjnego zostały doprowadzone do stanu zgodnego z prawem odpowiednio w oparciu
o przepisy ustawy Prawo budowlane z dnia 24 października 1974 r. lub przepisy ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., a wydana przez właściwy – w dacie jej wydania – rzeczowo i miejscowo
w zakresie nadzoru budowlanego organ administracji publicznej /oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem/.
Możliwe jest zawarcie umowy dzierżawy, w której dzierżawca zobowiązany będzie do uzyskania w/w dokumentu w zakreślonym przez mydzierżawiającego terminie.
5) W przypadku wniosku o dzierżawę terenu pod lokalizację obiektu, jeśli dla danego obszaru brak obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego – ostateczna decyzja o ustaleniu warunków zabudowy lub decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wraz z załącznikiem graficznym /oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem/.
6) Pełnomocnictwo do reprezentowania wnioskodawcy, a w szczególności do zawarcia oraz odbioru umowy, jeżeli wnioskodawca jest reprezentowany przez inną osob .
Kopie dokumentów może uwierzytelnić instytucja, która dokument wydała, notariusz lub występujący w sprawie pełnomocnik strony będący adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.
Umowa dzierżawy nieruchomości.
W przypadku odmowy – pismo Wydziału Skarbu Miasta kończące sprawę.
Do 2 miesięcy od daty zgromadzenia pełnej dokumentacji.
1) Protokół z wizji w terenie.
2) Protokół z badania księgi wieczystej /odpis z księgi wieczystej/.
3) Opinie Wydziałów / Biur Urzędu Miasta Krakowa:
- Wydziału Kształtowania Środowiska,
- Wydział Planowania Przestrzennego,
- Wydziału Spraw Administracyjnych – w przypadku, gdy nieruchomość położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie placu targowego, terenów zarządzanych przez Wydział Spraw Administracyjnych oraz
w przypadku wszczęcia nowych postępowań dotyczących lokalizacji obiektów i w miarę potrzeby innych właściwych merytorycznie w danej sprawie.
4) Opinia Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
5) Opinia Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
6) Opinia Plastyka Miasta – w sprawach dotyczących nieruchomości zabudowanych bądź planowanych do zabudowy obiektami kubaturowymi przeznaczonymi do użytkowania na cele: handlowo-usługowo-gastronomiczne.
7) W przypadku postępowań w obszarze uznanym za szczególnie chroniony opinia właściwych służb konserwatorskich.
8) W przypadkach uzasadnionych stanem faktycznym opinie innych merytorycznych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa, innych jednostek organizacyjnych Gminy Miejskiej Kraków oraz właściwych instytucji branżowych.
9) Potwierdzenie, iż wnioskodawca/klient posiada uregulowane zobowiązania finansowe z tytułu bezumownego korzystania oraz z tytułu czynszu dzierżawnego z nieruchomości objętej wnioskiem.
10) Zgoda Wojewody Małopolskiego, w przypadku zawierania umowy dzierżawy nieruchomości wchodzącej w skład zasobu Skarbu Państwa na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony oraz w przypadku, gdy po umowie dzierżawy nieruchomości wchodzącej w skład zasobu Skarbu Państwa zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość.
11) Zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa.
Nie dotyczy
1) Art. 693 – 709 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
2) W przypadku nieruchomości Gminy Miejskiej Kraków:
- Art. 4 pkt 9 i 9b1, art. 13 ust. 1, art. 18, art. 25 ust.1, art. 35 oraz art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
- Uchwała Nr XV/99/03 Rady Miasta Krakowa z dnia 7 maja 2003 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami Gminy Miejskiej Kraków tekst jednolity – (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2017 r. poz. 741).
- Zarządzenie Nr 1852/2007 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 7 września 2007 r. w sprawie ustalenia stawek czynszu dzierżawnego nieruchomości stanowiących własność, współwłasność lub będących w użytkowaniu wieczystym Gminy Miejskiej Kraków, z późn. zm.
- Zarządzenie Nr 20/2004 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 12 stycznia 2004 r. w sprawie zasad użytkowania i ochrony przestrzeni publicznej historycznego zespołu Miasta Krakowa, z późn. zm.
3) W przypadku nieruchomości Skarbu Państwa:
- Art. 4 pkt 9 i 9b1, art. 11, art. 13 ust. 1, art. 18, art. 23 ust. 1 pkt 7a, art. 35, art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
- Zarządzenie Nr 2658/2007 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 12 grudnia 2007 r. w sprawie zasad wydzierżawiania oraz ustalenia stawek czynszu dzierżawnego dla nieruchomości stanowiących własność, współwłasność lub oddanych w użytkowanie wieczyste na rzecz Skarbu Państwa położonych w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Kraków, z późn. zm.
4) Zarządzenie Nr 1428/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie ustalenia regulaminu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości lub ich części stanowiących własność, współwłasność lub będących w użytkowaniu wieczystym Gminy Miejskiej Kraków oraz nieruchomości lub ich części stanowiących własność, współwłasność lub oddanych w użytkowanie wieczyste na rzecz Skarbu Państwa położonych w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Kraków, z późn. zm.