Pozwolenie na budowę obiektu zniszczonego w wyniku działania żywiołu
Wydział Architektury i Urbanistyki, ul. Mogilska 41, 31-545 Kraków
UWAGA! W zależności od potrzeb, do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć:
UWAGA:
Dokumenty przedkładane do akt sprawy, winny być składane w oryginale (art. 76 § 1 k.p.a.).
Jeżeli dokument, wymagany w danej sprawie, znajduje się w aktach innego organu administracji lub podmiotów, które z mocy prawa lub porozumienia upoważnione są do załatwiania spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych lub wydawania zaświadczeń, wystarczającym jest przedstawienie przez stronę urzędowo poświadczonego przez ten organ lub podmiot odpisu lub wyciągu z tego dokumentu (art. 76a § 1 k.p.a.).
Uprawnionymi do poświadczenia odpisów dokumentów są również notariusze, a także występujący w sprawie pełnomocnicy strony będący adwokatami, radcami prawnymi, rzecznikami patentowymi, doradcami podatkowymi (art. 76a § 2 k.p.a.).
Opłata skarbowa:
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Krakowa (np. na poczcie, przelewem bankowym) lub bez ponoszenia dodatkowych opłat w placówkach PKO Bank Polski S.A. na terenie Krakowa i kasach Urzędu. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej w oryginale należy załączyć do wniosku.
NUMER KONTA - Opłata skarbowa - 49 1020 2892 2276 3005 0000 0000
Decyzja Prezydenta Miasta Krakowa rozstrzygająca w zakresie wniosku.
Załatwienie sprawy zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, tj. w terminie 14 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku – o ile obiekt nie stanowi przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000.
Od decyzji służy odwołanie do Wojewody Małopolskiego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa - Wydział Architektury i Urbanistyki UMK, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Procedurę oraz druk wniosku o pozwolenie na odbudowę obiektu zniszczonego w wyniku działania żywiołu,
druk oświadczenia projektanta lub osoby sprawdzającej projekt budowlany– można pobrać:
I. Szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, wiatru, osunięcia ziemi lub działania innego żywiołu określa ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (dalej jako: ustawa). Zgodnie z art. 2 ww. ustawy Prezes Rady Ministrów na podstawie danych przekazywanych przez właściwych wojewodów, uwzględniając rodzaj żywiołu oraz skutki przez niego wyrządzone, na okres nie dłuższy niż 24 miesięce, określa, w drodze rozporządzenia, gminy lub miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.
Zgodnie z art. 3 do odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane stosuje się w zakresie nieuregulowanym ustawą.
W świetle art. 4 pkt 1 ustawy odbudową jest odtworzenie obiektu budowlanego w całości lub części:
a) o wymiarach obiektu zniszczonego lub uszkodzonego – w dotychczasowym miejscu,
b) o wymiarach obiektu zniszczonego lub uszkodzonego albo o innych wymiarach – na terenie tej samej gminy w innym miejscu wskazanym w miejscowym planie odbudowy, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Odbudowa obiektu budowlanego, o której mowa w art. 4 pkt 1 lit. a, nie jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1235, z późn. zm.), o ile zachowane są parametry techniczne określone projektem budowlanym lub inną dokumentacją techniczną, dotyczącymi zniszczonego lub uszkodzonego obiektu (art. 9 ust. 2a ustawy).
Zgodnie z art. 6 ustawy nie wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej remont uszkodzonych w wyniku działania żywiołu:
1) obiektów liniowych, z wyjątkiem linii kolejowych,
2) budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych,
3) obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12m nad poziomem terenu,
4) innych obiektów budowlanych wymienionych w art. 29 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę odbudowa zniszczonych w wyniku działania żywiołu:
1) obiektów liniowych, z wyjątkiem linii kolejowych o znaczeniu państwowym, określonych na podstawie ustawy o transporcie kolejowym,
2) budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych,
3) obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12m nad poziomem terenu.
Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy, w przypadku odbudowy obiektów budowlanych, o której mowa w art. 4 pkt 1 lit. b, właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nakłada, w drodze decyzji, obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę określonego obiektu budowlanego lub wykonania określonych robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w art. 7 ust. 2, w przypadku obiektu wymagającego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 sustawy, zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga odbudowa obiektów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 3, z wyjątkiem obiektów gospodarczych i składowych, usytuowanych na działkach siedliskowych. Przy czym, nie stosuje się w tych sprawach przepisów art. 30 ust. 1a ustawy - Prawo budowlane.
Pozwolenia na budowę wymaga odbudowa obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na terenach Pomników Zagłady lub ich stref ochronnych, o których mowa w ustawie z dnia 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady (art. 7 ust. 3 ustawy).
Pozwolenia na budowę wymaga odbudowa obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy, o wymiarach obiektu zniszczonego lub uszkodzonego albo o innych wymiarach - na terenie tej samej gminy w innym miejscu wskazanym w miejscowym planie odbudowy, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku obiektu wymagającego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 (art. 8 ust. 2a w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy).
Stosownie do art. 13 ust. 1 i 2 ustawy decyzję o pozwoleniu na budowę w zakresie odbudowy obiektu budowlanego wydaje się w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku oraz nadaje się jej rygor natychmiastowej wykonalności.