Prof. Jacek Majchrowski - prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych. Znawca II Rzeczypospolitej, dokumentujący jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. W poprzedniej kadencji zastępca Przewodniczącego Trybunału Stanu, do listopada 2011-sędzia Trybunału Stanu.
Jacek Majchrowski urodził się 13 stycznia 1947 r. w Sosnowcu. Swoje życie związał z Krakowem, a pracę - z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 1970 roku ukończył studia. W 1974 zdobył tytuł doktora na Wydziale Prawa i Administracji, w 1978 roku habilitował się, a w 1988 roku, jako jeden z najmłodszych w historii UJ, uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk prawnych. Od roku 1987 do 1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji.
Jako Wojewoda Krakowski w latach 1996-1997 przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie i do podpisania wstępnej umowy o budowie Centrum Koncertowo-Kongresowego. Uratował przed likwidacją Teatr Stu. Doprowadził ponadto do przeniesienia grobów żołnierzy radzieckich pochowanych na krakowskich Plantach, w pobliżu Barbakanu, na Cmentarz Rakowicki. Zakończył w ten sposób ostry konflikt w mieście, przybierający niejednokrotnie formę publicznych demonstracji.
Od 1999 roku należy do SLD, na czas trwania kadencji prezydenckiej zawiesił swe członkostwo. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz wielu naukowych towarzystw zagranicznych, między innymi elitarnego Associazione degli Storici Europei.
Od marca 2011 roku wiceprezes Związku Miast Polskich.
Zastępca Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Bordeaux i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Profesor Jacek Majchrowski jest autorem wielu opracowań naukowych oraz 14 książek historycznych, przede wszystkim dotyczących II Rzeczypospolitej. Ostatnia jego książka to wydana właśnie przez Księgarnię Akademicką "Pierwsza Kompania Kadrowa - portret oddziału".
Żonaty, dwóch synów, wnuk, wnuczka.
Tryb wyboru Prezydenta:
Przedmiot działalności i kompetencje Prezydenta:
Ustawowo Prezydentowi przynależy władza wykonawcza, wykonuje on uchwały Rady Miasta Krakowa i zadania określone przepisami prawa, kieruje bieżącymi sprawami Miasta oraz reprezentuje je na zewnątrz. Do zadań Prezydenta należy w szczególności:
Prezydent wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Miasta Krakowa, miejskich jednostek organizacyjnych oraz powiatowych służb, inspekcji i straży. Prezydent może powierzyć prowadzenie - w swoim imieniu - określonych spraw Miasta Zastępcom oraz Sekretarzowi Miasta. Szczegółowy zakres zadań Prezydenta określają następujące akty prawa:
Prezydent Miasta Krakowa przyjmuje mieszkańców w poniedziałki, w godz. od 15.30 do 17.00.
Organizację spotkań prowadzi referat ds. Spotkań z Mieszkańcami w Kancelarii Prezydenta,
Plac Wszystkich Świętych 3-4, I piętro, pok. 139 a-b, tel. 12 616 13 64, 12 616 1382
W sprawach skarg i wniosków przyjmują Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.
Pl. Wszystkich Świętych 3-4
Sekretariat pok. nr 106
tel. 12-616-13-98
fax 12-616-13-15
Asystent: tel. 12-616-13-97
e-mail: prezydent@um.krakow.pl