BIP MJO - Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Wersja dokumentu z dnia 2014-03-25 10:52:05

Biuletyn Informacji Publicznej

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

 

zapraszamy na naszą stronę internetową www.dworek.krakow.pl

 

W pięknym zabytkowym dworku na Białym Prądniku znajduje się obecnie Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki", które w 2010 roku świętowało jubileusz 35-lecia swojej działalności. Tradycje kulturalne tego miejsca sięgają w odległą przeszłość. W XVI wieku biskup krakowski Samuel Maciejowski zbudował tu okazały pałac, który służył jako letnia rezydencja biskupów krakowskich. Przez wiele lat było to miejsce spotkań wybitnych ludzi epoki: dyplomatów, poetów, myślicieli. W wyniku wielu dziejowych burz, pałac był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a w XVIII wieku stracił zupełnie pierwotny kształt i znaczenie. W XIX wieku stał się skromnym dworkiem szlacheckim. Od 1975 roku Dworek, jak niegdyś wspaniały pałac, na nowo jest miejscem ludzi kultury.

 

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki" swoją ofertę artystyczno-oświatową kieruje do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Do najważniejszych form całorocznych należą: Scena Teatralna „Dworek", Piwnica Literacko-Muzyczna, koncerty, spotkania z artystami, podróżnikami, czy z psychologiem, Pracownia Plastyczna oraz warsztaty: origami, fotograficzne, wokalne, muzyczne, teatralne, szachowe, językowe, taneczne. Dworek dysponuje też profesjonalnym cyfrowym studiem nagrań. Do stałych imprez muzycznych należą Muzyczne Czwartki, Spotkania z operą i nie tylko. Na piwnicznej scenie jest również miejsce dla początkujących grup muzycznych. Ponadto Dworek jest siedzibą Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

 

Na najmłodszych czekają spotkania z teatrem w ramach spektakli wystawianych przez grupy teatralne z całej Polski w cyklu „Bajkowa Niedziela" oraz co niedzielne przedstawienia Teatru Lalki i Aktora „Parawan". Ponadto orocznie z okazji Dnia Dziecka organizowany jest wielki rodzinny piknik pełen zabaw i atrakcji.

 

W Centrum Kultury działają trzy galerie wystawiennicze, w których prezentowane są m.in. malarstwo, fotografia, rysunek: Galeria Zajazd, Galeria Dworek oraz Galeria Fotografii zlokalizowana w XVI-wiecznej piwnicy. W piwnicach tych znajduje się również Restauracja „Dworek Białoprądnicki".

 

Latem w Altanie trwają Letnie Koncerty Kameralne oraz Białoprądnicki Teatr Ogrodowy, a w zabytkowych kościołach Krakowa Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe (organizowany z Akademią Muzyczną). 

 Pod patronatem Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki" działają zespoły artystyczne: Teatr Lalki i Aktora „Parawan" oraz Chór „Quattro Voci". Do 2004 roku w strukturach Dworku działał Teatr KTO, z którym współorganizowano m.in.: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych i Festiwal Zupy na krakowskim Kazimierzu.

 

Obecnie w strukturach administracyjnych Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki" znajduje się sześć Klubów Kultury, usytuowanych na terenie dawnej dzielnicy Krowodrza. Są to: KK Chełm, KK Mydlniki, KK Paleta, KK Przegorzały, KK Vademecum i KK Wola.