Samorządowe Przedszkole nr 95 jest przedszkolem publicznym prowadzonym przez Gminę Miejską Kraków, które m.in. realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programowa wychowania przedszkolnego oraz zapewnia ich realizację w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w godzinach od 8.00 do 13.00 oraz od 13.00 realizację podstawy programowej w czasie pobytu dziecka opłacanego przez rodziców . Przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności; zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach. Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole w czasie przekraczającym powyższy bezpłatny wymiar zajęć ustala organ prowadzący. Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów). Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel (nauczyciele), któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustala dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań.
Nadzór pedagogiczny sprawuje Małopolski Kurator Oświaty.
Zadaniem przedszkola jest:
wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji; budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe; kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek; rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi; stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych; troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych; budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych; wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne; kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej; zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej; umożliwianie dzieciom podtrzymywanie tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej; wspomaganie rodziców w wychowaniu dziecka i przygotowaniu go do podjęcia obowiązków szkolnych. .
Organami przedszkola są:
Dyrektor Przedszkola;
Rada Pedagogiczna;
Rada Rodziców.
Kompetencje Dyrektora przedszkola:
nauczycieli i innych pracowników,
- zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola;
- przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom;
- występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady przedszkola w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli i pozostałych pracowników.
· w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą pedagogiczną, radą przedszkola i rodzicami, a w szczególności:
- zapewnia bieżący przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi organami przedszkola;
- w przypadku wyrażania sprzecznych opinii organizuje spotkania negocjacyjne zainteresowanych organów przedszkola.
· ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz za wydawanie przez przedszkole dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją.
Uchwała nr 11/2021/2022-zmiany w statucie
Uchwała nr 14/2020/2021 - zmiany w statucie
Uchwała nr 8/2020/2021 -zmiany w statucie
Uchwała nr 12/2019/2020 -zmiany w statucie
USTAWY
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. /z późn. zm./
ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r.-Karta Nauczyciela /z późn. zm./
Rozporządzenia