Dokument archiwalny
Noc Muzeów 2017

Noc Muzeów to szczególne wydarzenie europejskie, realizowane także przez krakowskie muzea oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Krakowie w 2004 roku.

Od samego początku w Nocy Muzeów uczestniczą muzea i galerie podległe różnym organizatorom (miejskie, wojewódzkie, ministerialne, uczelniane) i każdego roku dołączają następne.

W tegorocznej XIV edycji Nocy Muzeów weźmie udział 28 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to ponad 50 obiektów). Będą to muzea krakowskie m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, a także Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Po raz pierwszy w wydarzeniu udział weźmie Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie, jak również Muzeum Witrażu, mieszczącego się przy

al. Krasińskiego 23, które od roku 1902 kontynuuje tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S. G. Żeleński, perły młodopolskiego dziedzictwa artystycznego i jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce. (Tylko w samym Krakowie obecnie można zobaczyć ponad 200 zrealizowanych przez pracownie Muzeum Witrażu obiektów, w tym witraże na Wawelu czy w Bazylice Franciszkanów).

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych muzeach będą obowiązywały rezerwacje. Muzea czynne będą w godz. 19.00 – 01.00. Niektóre placówki czynne będą w określonych godzinach.

Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie: 1 złoty, która upoważnia mieszkańców Krakowa, a także licznie przybywających specjalnie na tę noc turystów do nieograniczonego wstępu do wszystkich placówek muzealnych, biorących udział w projekcie.

Dodatkowo w Krakowie dzięki podjętej przez Radę Miasta Krakowa uchwale pasażerowie, którzy posiadają specjalnie wydany żeton (monetę) lub bilet muzealny będą uprawnieni do bezpłatnego korzystania z Komunikacji Miejskiej od godz. 17:00 w dniu 19.05.2017 r. do godz. 2:00 dnia 20.05.2017 r.

Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.

Główną atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów będzie z pewnością „Dama

z gronostajem” Leonarda da Vinci prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Natomiast Muzeum Witrażu mieszczące się przy al. Krasińskiego 23 specjalnie na tę Noc przygotowało oprowadzanie po przestrzeni pracowni i muzeum pn. Szlakiem światła i koloru.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez muzea specjalnie na tę Noc wyróżnić jeszcze należy m.in.:

- pokaz multimedialny pt. Muzeum Utracone, na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury, (tegoroczna edycja projektu związana jest z Krakowem, który będzie bohaterem filmu „Muzeum Utracone 2017” opowiadającego o arrasach wawelskich),

- Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET, mieszczące się w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, które prezentuje dorobek teatralny uznanych polskich twórców XIX, XX i XXI wieku, związanych ze Starym Teatrem. Za pomocą interaktywnych aplikacji zwiedzający będą mogli poznać pasjonującą historię polskiego teatru.

W ubiegłorocznej Nocy Muzeów odnotowano ponad 100 tys. zwiedzających.

Patronat medialny na Nocą Muzeum objęły: Radio RMF Classic, Gazeta Wyborcza, TVP3 Kraków.

 


 

Osoba odpowiedzialna:
KATARZYNA OLESIAK - DYREKTOR WYDZIAŁU
Osoba publikująca:
ANNA NOWACKA
Data wytworzenia:
2017-05-17
Data publikacji:
2017-05-17
Data aktualizacji:
2017-05-17